A A A

Narodowe Czytanie 2019

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Brodnicy po raz kolejny włączyła się do akcji Narodowe Czytanie, która jest organizowana przez Prezydenta RP od 2012 roku.

Podczas tegorocznej odsłony akcji Para Prezydencka zaproponowała do czytania nowele polskie. Z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. Wybrane utwory reprezentowały różne epoki i style – od romantyzmu po dwudziestolecie międzywojenne.
W wydarzenie organizowane przez miejską książnicę włączyła się młodzież szkolna, nauczyciele oraz radni, którzy spotkali się w piątek 6 września w Sali Wielkiej Pałacu Anny Wazówny.
Zebranych przywitał Paweł Stanny, dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Brodnicy oraz Małgorzata Chojnacka, bibliotekarz, koordynator wydarzenia.
„Katarynkę” Bolesława Prusa czytali radni rady miejskiej Brodnicy, członkowie komisji kultury Brygida Bartkowska, Agnieszka Gibas oraz Mateusz Szafrański. Fragmenty noweli „Dym” autorstwa Marii Konopnickiej czytała Oliwia Klonowska oraz Natalia Kamińska z klasy IIIb Technikum Logistycznego CKZiU w Brodnicy. Fragmenty noweli „Sachem” Henryka Sienkiewicza czytała Beata Zakrzewska oraz jej uczniowie Filip Szymański z klasy IV a Technikum Logistycznego i Radosław Bartnicki z klasy IIa Technikum Ekonomicznego CKZiU w Brodnicy. Fragmenty noweli „Rozdzióbią nas kruki, wrony” autorstwa Stefana Żeromskiego czytała Wiktoria Durnakowska, Marcelina Zaborowska, Alicja Rożentalska oraz Oliwia Głowacka z klasy III Technikum Ekonomicznego CKZiU w Brodnicy. Uczniów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przygotowały nauczyciele – Beata Zakrzewska oraz Barbara Stefańska.
Do akcji Narodowe Czytanie włączył się także Hufiec Pracy w Brodnicy. Nowele „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej czytali wychowawcy Anna Grążawska i Magdalena Gosik wraz z Kamilą Golusińską, czytelnikiem brodnickiej książnicy.
Uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy – bracia bliźniacy Jakub i Mateusz Pawłowscy z klasy II a przeczytali fragmenty noweli „Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy)” Henryka Rzewuskiego.
Katarzyna Baśkiewicz, nauczyciel języka polskiego ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Brodnicy czytała fragmenty noweli „Orka” Władysława Stanisława Reymonta.
„Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą)” autorstwa Bruno Schulza czytali Agata Fogel z klasy III a oraz Hubert Sikorski z klasy II b I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy.
Piątkowe czytanie w Pałacu uświetniła grą na flecie Iga Drankowska, absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej w Brodnicy.