Bibliotekarz poleca

Szanowni Czytelnicy! W tym dziale będziemy prezentowali książki, które naszym zdaniem są warte przeczytania. Zachęcamy do czytania naszych recenzji. Mamy nadzieję, że wśród prezentowanych pozycji każdy znajdzie coś dla siebie. Zapraszamy!

A A A

Mamy złotą polską jesień. Będzie jeszcze piękniejsza, jeśli zaszyjemy się pod kocem z kubkiem herbaty i dobrą książką. Oto nasze propozycje :)

 

Meltem Yilmaz "Soraya . Miłość groźniejsza niż wojna"
Historia pięknej, młodej Syryjki, która ucieka z oblężonego kraju. Wraz z rodzicami dostaje się do obozu dla uchodźców w Turcji. Jest tam świadkiem przemocy i niesprawiedliwości społecznej. Aby ratować córkę, ojciec nakłania ją do poślubienia starszego, nieznajomego mężczyzny. Dziewczyna godzi się na to, gdyż ma nadzieję, że dzięki temu pomoże swoim rodzicom.
Soraya – została sama, w obcym domu i obcym kraju, pozbawiona dokumentów i środków do życia. Czy pokocha człowieka, którego nienawidzi ? Czy uwolni swoich rodziców z obozu ?
Oparta na faktach powieść pokazuje nam okrutny świat wojny, którą my zwykli ludzie znamy jedynie z ekranów telewizyjnych.

 

A teraz coś dla miłośników historii.

Maciej Siembieda „444”
Dziennikarz Paweł Włodarczyk wpada na trop dawno zaginionego obrazu Jana Matejki „Chrzest Warneńczyka”. Kontaktuje się w tej sprawie z Jakubem Kanią – prokuratorem IPN-u. Jednakże nie dociera na umówione spotkanie, gdyż ginie w wypadku samochodowym. Zaintrygowany tym wydarzeniem Jakub postanawia odszukać zaginione płótno. Tym samym zostaje wciągnięty w grę mogącą sprowadzić na niego ogromne niebezpieczeństwo.
W powieści przeplatają się wątki historyczne z sensacyjnymi. Przeszłość miesza się ze współczesnością. Nie brak tajnego bractwa, arabskiej legendy i wielu innych wydarzeń, które udaremniły pojednanie islamu z chrześcijaństwem. W finale książki autor zabiera nas w przyszłość, do roku 2332. Co tam znajdziecie. to już musicie odkryć sami.


"Bat na koty", Jerzy Niemczuk
Bohaterką powieści jest Asia, młoda rozwódka z dzieckiem, która jest zaszczuta przez swoich byłych teściów i większość mieszkańców wsi.
Fenomenem jest to, jak ta biedna, zahukana i niepewna siebie kobieta walczy o lepsze życie dla siebie i swojej córeczki. Podejmuje pracę, zaczyna dbać o swój wygląd, zapisuje się do szkoły, a nawet zdobywa prawo jazdy, czym wzbudza zazdrość wśród okolicznych mieszkańców.
W powieści jest pełno wątków humorystycznych. Widać „chłopską przedsiębiorczość” i sąsiedzką
nienawiść, która jest starannie pielęgnowana.
W mazurskiej wsi nie brak sensacji. Niezwykle malownicze i ciche okolice Małego, położone z dala od centrum, stają się atrakcyjne nie tylko dla zwyczajnych letników. W pobliżu chętnie osiedla się minister i prokurator, ale także gangster na emeryturze. Jest to wymarzone miejsce dla ukrycia przestępczej działalności.
Świetna powieść na długie jesienne wieczory.

Poleca: Ewa Wałdowska