Bibliotekarz poleca

Szanowni Czytelnicy! W tym dziale będziemy prezentowali książki, które naszym zdaniem są warte przeczytania. Zachęcamy do czytania naszych recenzji. Mamy nadzieję, że wśród prezentowanych pozycji każdy znajdzie coś dla siebie. Zapraszamy!

A A A

W III części polecamy Państwu 4 pozycje książkowe: "Jak liście na wietrze" Leila Meacham, "Słowik" Hannah Kristin, "Był sobie pies" W. Bruce Cameron, "Skazani na ból" Agnieszka Lingas-Łoniewska.

 

"Jak liście na wietrze" Leila Meacham
Bohaterami powieści jest trójka przyjaciół, którzy dorastali razem w niewielkim miasteczku. Łączą ich wspólne pasje i ciekawość świata. Między Tryem i Cathy rodzi się pierwsze uczucie. Młodzi ludzie są pełni pomysłów i planów na przyszłość. Jadnak jak to w życiu bywa los płata im figla. Splot niefortunnych wydarzeń niweczy ich marzenia.Niespodziewana choroba, fatalny w skutkach, szczeniacki wybryk i przypadkowa ciąża przyczyniają się do tego, że Trey wyjeżdża bez słowa, John rezygnuje z kariery sportowej i zostaje księdzem, a Cathy zamiast studiować medycynę rozpoczyna pracę jako kelnerka i przygotowuje się do roli samotnej matki. Dopiero po dwudziestu latach Trey decyduje się na powrót w rodzinne strony i ujawnienie sekretu, który rozdzielił niegdyś przyjaciół.
Jest to książka o odpowiedzialności. Pokazuje jak czasem nieprzemyślane decyzje mogą wpłynąć na dalsze życie człowieka. Jednak warto pamiętać, że prawdziwą przyjaźń ciężko jest zniszczyć.

 

"Słowik" Hannah Kristin

Dwie siostry, Isabelle i Vianne, dzieli wszystko: wiek, okoliczności, w jakich przyszło im dorastać, i doświadczenia. Kiedy w 1940 roku do Francji wkracza armia niemiecka, każda z nich rozpoczyna własną niebezpieczną drogę do przetrwania, miłości i wolności.
Zbuntowana Isabelle dołącza do ruchu oporu, nie zważając na śmiertelne niebezpieczeństwo, jakie ściąga na całą rodzinę. Opuszczona przez zmobilizowanego męża Vianne musi przyjąć do swego domu wroga. Cena za uratowanie własnego życia i dzieci z czasem staje się dramatycznie wysoka.
Autorka bardzo dokładnie przedstawia obraz uciemiężonej Francji. Pokazuje okrucieństwo wojny i heroiczne postawy człowieka. Książka jest pełna tajemnic. Zaskakująca fabuła sprawia, że czyta się ją z zapartym tchem. Bardzo ciężko jest przewidzieć jak potoczą się losy bohaterów. Jest to powieść o kobietach - o ich sile, determinacji i odwadze.

 

"Był sobie pies" W. Bruce Cameron

Po co żyjemy ? Dokąd zmierzamy ? Na czym polega szczęście ? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy właśnie w tej książce. A pomoże nam w tym pies Bailey, który po krótkim i smętnym życiu, jakiego doświadczył w postaci bezpańskiego kundla odradza się w ciele niesfornego szczeniaka. Kiedy trafia pod opiekę ośmiolatka Ethana, który kocha go całym sercem, odkrywa nowe oblicze – dobrego, poczciwego psiaka. Jednak życie u uwielbianej rodziny to nie koniec przygód Baileya. Ponownie odradza się w postaci kolejnego psa! 
Jest to piękna i mądra książka o poszukiwaniu sensu życia, przyjaźni i miłości. Z jednej strony bawi, z drugiej doprowadza do łez. Jest to doskonała lektura dla całej rodziny.

 

"Skazani na ból" Agnieszka Lingas-Łoniewska

Aleks ma dwadzieścia lat i od szesnastego roku życia jest skinheadem. Ma swoje bractwo, ideały i prawdy, w które wierzy. Amelia to osiemnastoletnia licealistka, która ma za sobą tragiczną przeszłość. Pewnego dnia ich drogi łączą się ze sobą i rodzi się wielkie uczucie, które nie powinno się nigdy zdarzyć. Nie łączy ich nic - ani pochodzenie, ani poglądy. A jednak młodzi chcą za wszelką cenę być razem. Czy pokonają wszystkie przeszkody, czy ich decyzje zdobędą akceptację najbliższych im osób ? Jak się zakończy ta historia pełna bólu, łez, strachu i namiętności?