Bibliotekarz poleca

Szanowni Czytelnicy! W tym dziale będziemy prezentowali książki, które naszym zdaniem są warte przeczytania. Zachęcamy do czytania naszych recenzji. Mamy nadzieję, że wśród prezentowanych pozycji każdy znajdzie coś dla siebie. Zapraszamy!

A A A

W dzisiejszym zestawie znajdą Państwo m. in.: F. Ildefonso "Katedra w Barcelonie", R. Małecki "Najgorsze dopiero nadejdzie", K. Piskorski "Cienioryt".

 

"Katedra w Barcelonie" Falcones Ildefonso

To napisana z wielkim rozmachem powieść historyczna.

Mieszkańcy biednej dzielnicy Ribera, postanawiają własnymi rękami wybudować najwspanialszą i największą katedrę maryjną na świecie. Historia budowy świątyni splata się z losami Arnaua, syna chłopa pańszczyźnianego, który z przymierającego głodem zbiega przemienienia się w bogatego patrycjusza.

W tej powieść znajdziemy wszystko co w średniowieczu było na porządku dziennym, a mianowicie głód, wojnę dżumę, pogrom Żydów, tragiczne miłości i zdrady.

Książkę czyta się z zapartym tchem. Jest ona porównywana z „Filarami ziemi” Kena Folleta.

                                                              

"Najlepiej w życiu ma twój kot. Listy"

Niepublikowane listy niezwykłej pary. 

Wisława Szymborska i Kornel Filipowicz spędzili ze sobą ponad dwadzieścia lat, ale nigdy nie zamieszkali razem. W chwilach rozłąki pisali do siebie listy. Z jednej strony są one intymne, liryczne, miłosne, z drugiej mówią o sprawach dnia codziennego. 

Korespondencja ta to rozmowa dwojga ludzi obdarzonych ogromnym poczuciem humoru. Ujawnia także zdolności manualne autorki która, uwielbiała tworzyć swoje listy w postaci wyklejanek, kolorowych kolaży. Często zdobiła je małymi rysunkami. 

Możemy je zobaczyć w tym zbiorze.

 

"Najgorsze dopiero nadejdzie" Robert Małecki

Przenieśmy się do bliskiego Torunia. 

Dziennikarz Marek Bener właśnie dowiedział się, że straci pracę. Jednym z jego ostatnich reporterskich zadań jest wyjazd do spalonego domu. Okazuje się, że zginął w nim jego dawny przyjaciel, który przed laty uwiódł mu narzeczoną. Zrozpaczona kobieta szuka wsparcia u dziennikarza, ale wkrótce znika bez śladu

Bener wie, że musi ją odnaleźć. Niestety, kryminalna gra, w którą zostaje uwikłany nie ma jasnych zasad. Dziennikarz nie przypuszcza nawet, że z pozoru zwykły dzień przerodzi się w walkę o życie. Reporter musi dotrzeć do prawdy, która całkowicie go odmieni.

Kryminał pełen emocji. Zagadka goni zagadkę.

Z niecierpliwością czekam na ciąg dalszy...

 

"Jak gdybyś tańczyła" Diane Chamberlain

Doskonała lektura dla miłośników powieści obyczajowej.

Molly to młoda i na pozór szczęśliwa kobieta. Ma ciekawą pracę i kochającego męża. Wkrótce w ich domu ma się pojawić adoptowane dziecko.  Jednak szczęście kobiety zakłócają demony przeszłości. Czy się z nimi upora ? Jaka będzie reakcja jej męża, gdy dowie się o skrywanej tajemnicy ? Czy ich małżeństwo przetrwa ?

Jest to książka o różnych odcieniach miłości, o zmaganiu się z nieuleczalną chorobą i wielkiej sile przebaczenia.

 

Lubisz powieści fantasy, to sięgnij koniecznie po „Cienioryt” Krzysztofa  Piskorskiego.

Akcja powieści dzieje się w fantastycznym świecie zwanym Seriva, przypominającym Hiszpanię i Francję czasów muszkieterów. W portowym mieście, Serivie, każdy cień jest oknem do groźnej i niezbadanej cień przestrzeni, w której tunele ryją adepci tajemnych sztuk. Sześciu grandów walczy o wpływy trucizną, zdradą i stalą. Małoletni król z trudem trzyma się przy władzy, a inkwizycja rośnie w siłę. 

Jest to  pięknie napisana powieść. Pełna zaskakujących zwrotów akcja, oraz  barwna galeria bohaterów, przyczynią się do tego, że zostanie ona na długo w pamięci czytelnika.

                                                             

                                                                                                                            poleca Ewa Wałdowska