A A A

Byle do przodu

Autor: Olga Rudnicka

 

Lekka, zabawna powieść, na zimową chandrę. Akcja rozgrywa się gdzieś w Polsce. Mamy tu typowe polskie miasteczko ani duże, ani małe. Ludziom żyje się w miarę spokojnie. To właśnie tu mieszka rodzina Kopickich. Zamożny senior rodu, Stanisław Kopicki uszczęśliwia swoje dorosłe dzieci – Marię i Piotra, nieoczekiwanymi prezentami. Jest to o tyle dziwne, że ojciec ot tak nie sponsoruje ani marzeń, ani tym bardziej żadnych zachcianek latorośli. Czy kryje się w tym jakiś podstęp? Nad tym główkują bohaterowie książki. Obmyślają plan doskonały, który odkryłby intencje, którymi kieruje się Stanisław. Nawet wynajmują prywatnego detektywa.
I to właśnie to dziwaczne śledztwo, z trupem w tle, stanowi całą konstrukcję i fabułę powieści. Nie można nie wspomnieć o eksmałżonce Stanisława – Hannie oraz obecnej narzeczonej – młodej, naiwnej Pauli. Co wyniknie z tych knowań? Suma summarum wszystko da się jakoś wyjaśnić, choć perypetie bohaterów są przekomiczne.
Klubowicze stwierdzili, że jest to książka typu czytadełko, czyli takie które szybko się czyta, ale co się z tego zapamięta to już każdego indywidualna sprawa. Bynajmniej jeżeli chcemy się trochę rozerwać to jak najbardziej polecamy.

 

Olga Rudnicka – pisarka urodziła się w 1988 roku w Śremie. Absolwentka Pedagogiki specjalnej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autorka powieści komediowo-obyczajowych z wątkiem kryminalnym, które zachwycają i bawią ogromne rzesze czytelników. Wśród jej najbardziej znanych dzieł są takie powieści jak „Fartowny pech”, „Życie na wynos”, „Granat poproszę!”, „Lilith” oraz „Natalii 5”(plus pozostałe części).
Pisarka swoja pierwszą powieść napisała mając niespełna dwadzieścia lat – w 2008 roku ukazało się „Martwe jezioro”. Potem kolejne. Zaczytywała i
Jej wyobraźnię ożywiały również czytane przez nią powieści i opowiadania – zaczytywała się w książkach Stephena Kinga, Tess Gerritsen i Joanny Chmielewskiej. Kolejne książki Rudnickiej pojawiały się w niewielkich odstępach czasu. Już rok później w księgarni pojawiła się kontynuacja pierwszej powieści pod tytułem „Czy ten rudy kot to pies?”. Następnie „Zacisze 13”, „Zacisze 13 powrót”, „Natalii 5” (oraz jej kontynuacje). Inne jej powieści to m.in. „Lilith”, „Cichy wielbiciel”, „Fartowny pech”, „Diabli nadali” oraz „Były sobie świnki trzy”.
Pisarka pracowała również jako opiekunka dla osób starszych i niepełnosprawnych w Polskim Komitecie Pomocy Społecznej w Śremie. Swój czas dzieli na pisanie, jazdę konną i tańczenie salsy.