Akuszerka z Sensburga
Autor: Katarzyna Enerlich
Kolejna przepiękna i wyrazista powieść pozostająca w pamięci. Tym razem poznajemy losy młodej wdowy Stasi, która musi stawić czoło światu. Niedawno zmarł jej mąż Edmund, pozostawiając ją z mała córeczką Marią. Stasia mieszka w Mystkówcu Starym od zawsze, pracuje, zajmuje się gospodarstwem, a przy okazji zgłębia tajniki wiedzy zielarskiej. To jej pasja zioła, ziołolecznictwo, wywary i napary. Pomaga jej w tym Jadwiga, okoliczna znachorka. Razem wędrują po polach i lasach w poszukiwaniu różnych ziół. Ale Stasia marzy o czymś więcej. Nie chce żyć jak jej koleżanka po fachu, chce czegoś więcej i dlatego postanawia wyjechać gdzieś dalej. Obmyśla za i przeciw, ale jej marzenia wygrywają. Marię, swoją córkę, zostawia matce, a sama wyrusza na Prusy Wschodnie. Uczy się pilnie dalej, poznaje zioła i ich znaczenie, kończy kurs pielęgniarski, ale także uczy się życia. Trafia do Sensburga, gdzie poznaje siostrę Galinę, pokrewną duszę. Razem od tej pory wgłębiają się w świat ziół.
W tym samym czasie pojawia się na kartach powieści druga bohaterka, siostra Galina, pokrewna dusza Stasi. W pewnym momencie ich losy się splotą, chociaż każda ma swoje marzenia i plany, i pójdzie w soją stronę. Co siostra Galina ma do ukrycia, co spędza jej sen z powiek...
Właściwie na tym kończy się książka, a właściwie jej pierwsza część. Czekamy z niecierpliwością na kolejne części.
Jedno wiemy na pewno (pisze w imieniu klubowiczów) na pewno sięgniemy po następne książki autorki. Zachwycają nas językiem, pomysłem, bohaterowie są wyraziści, niecodzienni. Droga autorko prosimy o więcej.
Katarzyna Enerlich - pisarka urodziła się 15 lutego 1972 r. w Mrągowie. Absolwentka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (Wydział Humanistyczny, Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej). Pracowała jako dziennikarka (współpracowała z Polskim Radiem Olsztyn, Telewizją Polską, Gazetą Współczesną, Gazetą Olsztyńską, Dziennikiem Pojezierza), pracownik informacji turystycznej, opiekunka osób starszych. Obecnie należy do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
Zadebiutowała w wieku 12 lat w czasopiśmie dla młodzieży „Płomyk”, następnie w „Świecie Młodych” i „Na Przełaj”. Jako uznana pisarka publikowała w prasie ogólnopolskiej : „Cogito”, „VariArcie”, „Natura i Ty”, „Bluszczu”.
Czytelnicy znają ją jako autorkę serii Prowincja m.in.: „Prowincja pełna marzeń” (2009 r.), „Prowincja pełna gwiazd” (2010 r.), „Prowincja pełna szeptów” (2014 r.), „Prowincja pełna złudzeń” (2015 r.). Inne książki autorki to m.in. : „Czas w dom zaklęty” (2010 r.), ”Kwiat Diabelskiej Góry” (2010 r.), „Oplątani Mazurami” (2010 r.), „Rzeka ludzi osobnych” (2016 r.), współautorka czterech antologii poetyckich : „Próg” (1998 r.), „Za progiem” (1999 r.), „Tutaj się ze sobą mijamy” (2008 r.), „Harmonia dusz” (2011 r.).
Laureatka wielu nagród: w 2001 roku została wyróżniona w ogólnopolskim Konkursie „Dziennikarz naszych stron” Fundacji Stefana Batorego; rok 2009 przyniósł jej I miejsce w Konkursie Portalu Literackiego Granice na „Najlepszą Książkę na Lato”; 2010 rok – Nagroda Kulturalna Burmistrza i Rady Miejskiej za osiągnięcia literackie; 2011 rok – otrzymała Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego; 2012 rok – autorka została nominowana do Tytułu „Kobieta Sukcesu Warmii i Mazur”.
Autorka interesuje się literaturą, zwłaszcza współczesną polską, muzyką, filozofią, zielarstwem i ogrodnictwem.