Zmowa byłych żon
Autor: Grażyna Jeromin-Gałuszka
Książka przezabawna, komiczna, nieco inna niż poprzednio, którą czytaliśmy w klubie (kryminał retro), ale ciekawa. Autorka pokazała jak można bawić się pisaniem. Trzy kobiety, jeden mąż, fryzjer i wiele innych postronnych postaci. Co z tego wyniknie. Akcja powieści toczy się w małej mieścinie, gdzie wszyscy wszystkich znają i mają dużo do powiedzenia na temat sąsiadów.
Wszystkie trzy kobiety piękne, każda liczyła na szczęśliwe małżeństwo i ukochanego męża a tu niespodzianka. Mikołaj znalazł sobie kolejną zabawkę, czyli nową żonę. Nic dziwnego, że pałając zemstą - Wiktoria, Izabela i Monika, postanawiają dać mu nauczkę. Pomaga im w tym Feliks, fryzjer. Wszystko idzie jak z płatka, mają gotowy plan, nic nie stoi na przeszkodzie, a jednak. Życie lubi nam płatać figle i to na serio.
Czytając tę powieść śmiałam się z ich pomysłów, wartkich dialogów, szybkich puent, zwariowanych kobiet, ale z drugiej strony ta książka pokazuje nam też drugie dno. Słodko-gorzka opowieść o radzeniu sobie w sytuacji wielokrotnej zdrady małżonka, poniżenie, smutki i rozterki co dalej z tym zrobić, jaką drogę wybrać. Czy w ogóle to ma sens? Każda z nich inaczej odreagowuje, kłócą się, płaczą i godzą. Są dla siebie wsparciem, ba nawet zamieszkują razem. Zemsta ich łączy. Jednakże koniec mnie zaskoczył, bo trzeba przyznać, że czasami gubiło się wątek. Można by powiedzieć, że książka pisana dwutorowo. Język niezwykle barwny, przepięknie i z lekkością opisane sytuacje, miejsca, przedmioty, dodatkowo postaci bohaterek wyraziste, z charakterem. Mnie powieść urzekła, ale klubowiczom nie spodobała się, były nawet zdania, że szkoda czasu na jej czytanie.. kwestia preferencji czytelniczych. Według mnie książka bawi, zaskakuje, intryguje. Polecam.
Grażyna Jeromin-Gałuszka - pisarka, autorka znakomitych powieści obyczajowych, które urzekają czytelników i wprowadzają w magiczny świat. Autorka urodziła się w niewielkiej wsi Sosnowicy, w której mieszka do dziś. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej na kierunkach: bibliotekoznawstwo i scenopisarstwo. Pisarka debiutowała powieścią pt. „Złote nietoperze”, za którą otrzymała nagrodę w konkursie literackim. Publikacja ukazała się w 2007 roku nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka. Od tamtej pory jej dorobek pisarski powiększył się o kilkanaście tytułów m.in. : „Kobiety z Czerwonych Bagien”, doskonały, popularny cykl „Magnolia” (na który składają się tytuły „Magnolia”, „Długie lato w Magnolii” i „Bardzo długie przebudzenie”), za które zdobywała nagrody na festiwalach i które cieszą się dużym zainteresowaniem od wielu lat.
Aktualnie pisarka prowadzi własną księgarnię w Radomiu, a także wraz z mężem zajmuje się małym gospodarstwem.