Tylko umarli wiedzą
Autor: Ryszard Ćwirlej
Powieść obyczajowa z historią kryminalną w tle.
Mnogość bohaterów, wartka akcja, bogate tło historyczne, fakty pomieszane z fikcją, sprawia, że książkę czyta się przyjemnie aczkolwiek ze skupieniem i uwagą.
Rok 1932. Jeden z głównych bohaterów, Antoni Fischer, poznański policjant przyjeżdża do Piły w celu wyjaśnienia zbrodni na komunistycznym działaczu Wargatschu, który został wyłowiony z rzeki. Po kilku dniach pojawiają się nowe zwłoki, oczywiście też działaczy komunistycznych (tym razem postrzał). Ale co je łączy? Tak mało czasu, bo akcja dzieje się w przededniu przyjazdu Hitlera z wizytą, a tak wiele pytań i niedomówień. Góra naciska, chce mordercę złapać, a przy okazji wykazać się przed zwierzchnikiem. Niestety czas nie jest ich sprzymierzeńcem. Dodatkowym utrudnieniem jest historia morderstwa sprzed lat, która w jakiś sposób, wychodzi po czasie, wiąże się z naszymi ofiarami. Czy może zabójstwa mają coś wspólnego z rosnącą w siłę NSDAP, czy trop wiedzie do wydarzeń sprzed lat ? Tymczasem w tle kryzys w Europie trwa.
Czy udało się zbudować fabułę powieści, zręcznie oplatając wokół wydarzeń historycznych. Myślę, że tak. Wspólnie z autorem przechadzamy się po ulicach Piły i obserwujemy gorączkowe przygotowania mieszkańców do uroczystej wizyty oraz sprawdzamy ślad po śladzie i próbujemy doszukiwać się odpowiedzi na pytania.
Klubowiczom książka podobała się aczkolwiek nie wszystkim. Jednym z argumentów było np. zbyt duża ilość bohaterów, na których trzeba było się skupić... Tak, to prawda było ich sporo, ale tym książka ciekawsza. Miała wiele wątków, chociaż głównym pozostało nadal morderstwo komunistycznych członków partii. Inny klubowicz stwierdził, iż jest to powieść nie do końca kryminalna, a polityczna. Też prawda. Mamy tu historyczne tło, Europę w kryzysie lat 30.tych. Ale to było założenie autora, żeby czytelnikowi przybliżyć Europę z tamtych lat. Mimo wszystko uważam, że książkę dobrze się czytało. Polecam.
Ryszard Ćwirlej – autor, dziennikarz urodził się 1 listopada 1964 roku w Trzciance.
Ukończył socjologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W latach 1996-1997 pracował w TVP Katowice, w latach 1997-2010 w poznańskim oddziale TVP (szef redakcji Teleskopu). W latach 2010-2016 należał do zarządu do spraw programowych Radio Merkury S.A. w Poznaniu. Od 2010 wykładowca na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Powieści jego autorstwa to m.in. cykl o milicjantach z Poznania („Upiory spacerują nad Wartą”, 2007 r.; „Trzynasty dzień tygodnia”, 2007 r.; „Śmiertelnie poważna sprawa”, 2013 r. ; „Masz to jak w banku”, 2018 r.) , cykl przedwojenny z komisarzem Fischerem („Tam ci będzie lepiej”, 2015 r.; „Tylko umarli wiedzą”, 2017 r.; „Pójdę twoim śladem”, 2019 r.). Za swoją twórczość otrzymał wiele nagród i wyróżnień np. w 2015 r. – Nagroda Kryminalnej Piły dla najlepszej miejskiej powieści kryminalnej 2015 roku za powieść Błyskawiczna wypłata; 2016 r. – Nagroda Prezydenta Miasta Piły „Syriusz 2016” w kategorii Kultura; rok 2017 – przyniósł mu Nagrodę Wielkiego Kalibru 2016 za powieść Śliski interes ; rok 2018 – Nagroda Wielkiego Kalibru 2018 za powieść Tylko umarli wiedzą. Współpracował również z Rafałem Jerzakiem przy filmie „3 km do raju”, który został nagrodzony na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej „Prowincjonalia”.