NIE po prostu nie
Autor : Nina Lykke
Powieść obyczajowa.
Ta historia rozgrywa się w czasach współczesnych w Oslo. Senne miasteczko, spokojne życie. To właśnie tu mieszkają Ingrid i Jan. Małżeństwo z długoletnim stażem, bez większych problemów, kryzysów, aż do czasu. Mają dwóch dorosłych synów, Jonasa i Martina. I w sumie wszyscy mieszkają razem, prowadzą uporządkowane życie, nikt od nikogo niczego nie wymaga. Dobrze jest jak jest. Niestety, nie wszystkie bajki dobrze się kończą. I ta historia również nie ma dobrego zakończenia.
W końcu przychodzi ta chwila, moment, który wszystko zmienia, nie wiemy kiedy to nastąpi, a jednak nie można tego zatrzymać. I tak właśnie się stało w przypadku Jana. Bo gdyby przewidział, że akurat tego wieczoru w tym pubie spotka Hanne, swoją pracownicę, to na pewno zrezygnowałby z wyjścia. Los jest przekorny. Jan nawiązuje romans z trzydziestoczteroletnią Hanne. Porzuca dla niej swoją żonę, szczęście rodzinne, stabilizację, spokój sumienia, wyprasowane koszule i czyste skarpetki na rzecz życia z Hanne, która jest przeciwieństwem Ingrid. Z początku to jest takie świeże, inne, po prostu czyste wariactwo, spontaniczność, Jan odkrywa, że może być jeszcze szczęśliwy i zaznać miłości. No dobrze, ale co z Ingrid. Jak ona sobie radzi... Czy Jan w ogóle o niej pomyślał, o dzieciach? Jak można po 25 latach małżeństwa odciąć się od rodziny na rzecz jakiejś miłostki. Zdradzona, opuszczona i załamana Ingrid musi nauczyć się żyć od nowa, bez męża, bez codziennych wspólnych posiłków, bez prasowania koszul, bez tej rutyny. Z początku przychodzi jej to z trudem, ale po pewnym czasie odkrywa w sobie chęć życia, zmiany na coś innego, być może lepszego. Są to małe kroki, ale z drugiej strony od małych kroków zaczyna się przygoda. Po co jej duży dom jak można mieszkać np. w aucie. Po co frustrować się i denerwować, że jej synowie robią co chcą, wychodzą i wracają kiedy chcą, nie pracują, a wymagają opieki jak 7.latek. Ingrid odkrywa swoje drugie ja. I, najważniejsze, dobrze jej z tym. Przygoda czeka, a co inni pomyślą...to nie jej sprawa. Tak trzymać. Ta postawa głównej bohaterki bardzo spodobała się klubowiczom.
Ale wróćmy do Jana i Hanne. Czy po jakimś czasie wspólny dom to coś czego obydwoje pragnęli? Czy nie lepsze były ukradkowe spojrzenia, kradzione chwile, drobne kłamstwa i tajemne spotkania pod osłoną nocy. Po kilku miesiącach dochodzą do wniosku, że oficjalny związek rozczarowuje ich, nie tego szukali., czują się oszukani i rozczarowani. Proza życia nie dla nich.
Książka „NIE po prostu nie” to historia o wyborach, nie do końca dobrych, bo owszem dobrze jest na początku, wszystko jest świeże i inne, ale za chwile to spowszednieje, a furtka już zamknięta i nie ma powrotu. Powieść przepełniona gorzkim humorem, opowieścią o ludzkich losach, życiowych frustracjach, niespełnionych marzeniach, o zmęczeniu codziennością, a wreszcie o przełamaniu swoich kompleksów i odwadze, porzuceniu konwenansów. To jest przekaz tej powieści. Nie zatrzymujmy się, idźmy dalej i spełniajmy swoje marzenia zanim będzie za późno, ale też zastanówmy się czasami czy warto.
Nina Lykke - urodziła się w 1949 roku w Kopenhadze. Duńsko-szwedzka pisarka, badaczka gender studies. Znana z pracy dotyczącej teorii feministycznej. W latach 1984 – 1999 była dyrektorką Centrum Studiów Kobiet i Genderu, pierwszego tego rodzaju w Danii na Uniwersytecie Południowej Danii. W 1986 roku otrzymała tytuł profesora nadzwyczajnego, w 1999 roku została mianowana profesorem gender studies na Uniwersytecie Linkoping, a w 2008 r. uzyskała tytuł wybitnego profesora uniwersytetu.
Badania Niny Lykke koncentrują się na teorii feministycznej, w tym badaniach intersekcjonalności, feministycznej kulturze i feministycznych badaniach techno-naukowych. Jest dyrektorką międzynarodowego Centre of Gender Excellence, GEXcel, Nordic Research School w Interdyscyplinarnym Gender Studies oraz programu doktoranckiego w zakresie interdyscyplinarnych studiów gender na Uniwersytecie Linköping. Redaktor naczelna European Journal of Women's Studies oraz doradcą kilku innych feministycznych dzienników naukowych. W 2016 roku otrzymała doktorat honoris causa na Uniwersytecie w Karlstad. Autorka pra naukowych m.in. : „Między potworami, boginiami i cyborgami: feministyczne konfrontacje z nauką, medycyną i cyberprzestrzenią” (1996 r.), „Fragmenty życia: feminizm na skrzyżowaniach mediów, biologii i technologii „ (2008 r.), „ Różnorodne pisanie tekstów akademickich: interdyscyplinarne metodologie feministyczne i zabawna sztuka pisania” (2014 r.).