A A A

Wiatr od jezior

Autor : Katarzyna Enerlich

Mazurska wieś, ktoś podpala w rytualnej ofierze zwierzęta.
Rok 1998 w mieszkaniu zostaje odnaleziona martwa przyjaciółka Anny – Marta, skromna bibliotekarka. Czy to samobójstwo? Wszystko na to wskazuje, puste opakowanie po tabletkach, kubek z jakimś dziwnym osadem na dnie, dziwne zachowanie Marty w pracy...ale jednak Anna nie daje się tak łatwo zwieść. Przecież Anna znała swoją przyjaciółkę i wie, że ta osoba, tak by nie postąpiła. Dostaje też trudne zadanie uprzątnąć mieszkanie Marty, co na pewno niesie ze sobą wiele wspomnień. Co się stało, że tak oddaliły się od siebie? Co się stało w ostatnich dniach życia Marty? Anna szuka informacji, ale nie jest w tym osamotniona, bowiem ktoś jeszcze chce usunąć pewne niewygodne ślady. Anna czuje obecność intruza, czy to nie czasami jakiś człowiek stoi za drzewem, ukrywa się w cnieniu? A może tylko jej się przywidziało... To już zrobiło się niebezpieczne. Dziennikarka próbuje wciągnąć do śledztwa, wyjaśnienia zagadki sojusznika, swojego byłego partnera Jacka. Ale nie wszystko idzie tak jakbyśmy chcieli, jak w życiu. Problemy wciąż się piętrzą...
Doszukując się istotnych informacji, śladów Anna przy okazji poznaje także historię wsi i wspólnoty mormońskiej, która zamieszkiwała tamte tereny na początku XX wieku. Przeszłość i teraźniejszość przeplatają się ze sobą. Powieść pisana dwutorowo, trzeba zwracać uwagę na pewne szczegóły. Na kolejnych kartach książki poznajemy wciąż nowe postacie, trudno czasem się nie pogubić.
Dodatkowo fragmenty dziennika, cytaty pozwalają odkryć nie tylko fakty, ale i pobudki, dla których bohaterowie działali, jak wyglądało ich życie.
Klubowicze stwierdzili, że sama historia jest interesująca, a wątek kryminalny nie jest aż tak istotny. Mimo to powieść bardzo dobra i ciekawa. Poprosimy o następne książki tej autorki.

 

Katarzyna Enerlich – pisarka urodziła się 15 lutego 1972 r. w Mrągowie. Absolwentka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (Wydział Humanistyczny, Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej). Pracowała jako dziennikarka (współpracowała z Polskim Radiem Olsztyn, Telewizją Polską, Gazetą Współczesną, Gazetą Olsztyńską, Dziennikiem Pojezierza), pracownik informacji turystycznej, opiekunka osób starszych. Obecnie należy do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
Zadebiutowała w wieku 12 lat w czasopiśmie dla młodzieży „Płomyk”, następnie w „Świecie Młodych” i „Na Przełaj”. Jako uznana pisarka publikowała w prasie ogólnopolskiej : „Cogito”, „VariArcie”, „Natura i Ty”, „Bluszczu”.
Czytelnicy znają ją jako autorkę serii Prowincja m.in.: „Prowincja pełna marzeń” (2009 r.), „Prowincja pełna gwiazd” (2010 r.), „Prowincja pełna szeptów” (2014 r.), „Prowincja pełna złudzeń” (2015 r.). Inne książki autorki to m.in. : „Czas w dom zaklęty” (2010 r.), ”Kwiat Diabelskiej Góry” (2010 r.), „Oplątani Mazurami” (2010 r.), „Rzeka ludzi osobnych” (2016 r.), współautorka czterech antologii poetyckich : „Próg” (1998 r.), „Za progiem” (1999 r.), „Tutaj się ze sobą mijamy” (2008 r.), „Harmonia dusz” (2011 r.).
Laureatka wielu nagród: w 2001 roku została wyróżniona w ogólnopolskim Konkursie „Dziennikarz naszych stron” Fundacji Stefana Batorego; rok 2009 przyniósł jej I miejsce w Konkursie Portalu Literackiego Granice na „Najlepszą Książkę na Lato”;  2010 rok – Nagroda Kulturalna Burmistrza i Rady Miejskiej za osiągnięcia literackie; 2011 rok – otrzymała Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego; 2012 rok – autorka została nominowana do Tytułu „Kobieta Sukcesu Warmii i Mazur”.
Autorka interesuje się literaturą, zwłaszcza współczesną polską, muzyką, filozofią, zielarstwem i ogrodnictwem.