Zgubna trucizna
Autor: Katarzyna Kwiatkowska
Akcja powieści kryminalnej rozgrywa się w Poznaniu w lutym 1901 roku. W mieście akurat trwa karnawał, więc ludzie bawią się, piją, matrony wybierają mężów dla swoich córek (oczywiście tych bogatych). Jednym słowem to właśnie w tym swawolnym klimacie Jan Morawski musi rozwiązać kolejną mroczną zagadkę - zabójstwo młodego chłopca posłańca Ignasia. Przykra to sprawa, bowiem Ignacy niczym nie zawinił, jedynie znalazł się w nieodpowiednim czasie i miejscu. Jan Morawski wraz ze swoim kamerdynerem Mateuszem tropią fałszerza banknotów i być może posłaniec widział coś czego nie powinny oglądać jego oczy.
Poznaniem rządzą Niemcy, wszechobecna Hakata, próba germanizacji i szpiegostwa, nie wiadomo kto dla kogo pracuje, ani z kim warto rozmawiać.
Sam bohater mozolnie szuka tropu, jednak coś zawsze mu umknie...albo to czyjaś intryga żeby mu zawrócić w głowie. Piękna Izabela Boratyńska, dziennikarka, nowoczesna i odważna kobieta pojawia się wszędzie tam gdzie Jan by się nie spodziewał. Wokół tylu podejrzanych, w końcu on sam trafia również do aresztu, również oskarżony o morderstwo. Kto i dlaczego chce go usunąć?
Kryminał retro połączony z wątkiem politycznym. Klubowiczom spodobał się, ale zgodnie stwierdzili, że jednak nie takiego końca się spodziewali. Przydałby się ciąg dalszy. Sam opis miasta zasługuje na oddzielną pochwałę. Razem z bohaterem kroczymy po brukowanych ulicach, chowamy się w ciemnych i niebezpiecznych zaułkach miasta uciekając przed oprychami, szukamy śladów zbrodni. Dobra fabuła, ciekawe zwroty akcji, dobry kryminał. Polecamy.
Katarzyna Kwiatkowska – autorka kryminałów retro, urodzona w Poznaniu, tłumaczka Elizabeth Gaskell. Debiutowała książką pt. „Zbrodnia w błękicie” (2011 r.), za którą była nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru, otrzymała specjalne wyróżnienie od Janiny Paradowskiej zasiadającej w jury. Przez recenzentów jej styl pisania porównywany jest do Agathy Christie. Kolejne jej powieści z cyklu o Janie Morawskim : „Abel i Kain” (2013 r.), „Zobaczyć Sorrento i umrzeć” (2014 r.), „Zbrodnia w szkarłacie” (2015 r.), „Zgubna trucizna” (2017 r.) zyskały jej grono wiernych czytelników. Lubi czytać kryminały, zwłaszcza typ „cozy mysteries” - bezkrwawe i pozbawione brutalności historie. Jej ulubionymi autorami są : Agatha Christie, Ross Macdonald, Borys Akunin.