Krawcowa z Madrytu
Autor: Maria Duenas
Piękny kraj Hiszpania, lata XX wieku. To właśnie tu mieszka główna bohaterka o egzotycznym imieniu Sira. Od najmłodszych lat przyuczana do zwodu krawcowej. Sira mieszka z matką, ojca nie zna. Zakład u doni Manueli to cały jej świat, świat pięknych tkanin, nici, fastryg...Tu poznaje tajniki zawodu.
Sira dorasta, ma narzeczonego Ignacia, z którym planują wspólne życie, ale ktoś krzyżuje ich plany, depcze ich miłość. Przystojny i pewny siebie Ramiro odbiera Ignaciowi kobietę i sens życia. Sira poznaje uczucie namiętności i silnego uzależnienia, ale czy to wystarczy do szczęścia. Naiwnej dziewczynie świat jawi się w różowych barwach. Nie dostrzega nadchodzącej wojny, niebezpieczeństwa, głodu, śmierci. Wraz z Ramiro bawią się, biorąc od życia jak najwięcej. W końcu Sira poznaje swojego ojca, po dwudziestu latach. Otrzymuje od niego „zadośćuczynienie” na życiowy start, za te lata rozłąki. Ramiro wykorzystuje sytuację i wyjeżdżają do Tangeru. Tam nadal prowadzą hulaszcze życie, nie myśląc o jutrze. Jednakże Ramiro to nie szlachetny książę na białym koniu. Pewnego dnia znika zostawiając Sirę z długami w hotelu. Od tego momentu zaczyna się dla dziewczyny przygoda życia.
Sira zostaje uwikłana w sieć spisków, intryg i kłamstw. Zostaje agentką. Robi to co lubi,, czyli nadal szyje, a przy okazji coś dla kraju. Poznaje wiele wspaniałych i wpływowych osób, a także świat ciemnych zaułków i szmuglerzy. Prowadzi bardzo interesujące, ale i niebezpieczne życie. Jej misja ma duże znaczenie dla kraju i przebiegu II wojny światowej.
Dzięki pewnemu dziennikarzowi Marcusowi udaje jej się sprowadzić matkę do Tetuanu, która potem pomaga jej prowadzić interes. Zaprzyjaźnia się z lwicą salonów, intrygantką i spekulantką Rosalindą Fox.
Książka intrygująca i bardzo ciekawa. Obserwujemy przemianę głównej bohaterki z osoby naiwnej, nierozsądnej dziewczyny w pełni świadomą siebie kobietę, odważną i ambitną, która wiedziała co ryzykuje i dla kogo. Jej postawa budzi podziw.
Powieść czyta się jednym tchem, wciąga od pierwszych stron. Wraz z Sirą przemierzamy egzotyczne kraje, uczymy się od niej sztuki dyplomacji i kokieterii, a także poznajemy piękną miłosną historię. Dodatkowym atutem jest styl i język powieści. Książkę możemy porównać do innej powieści znanego autora Johna le Carre „Krawiec z Panamy”. Kto wie może i w tym przypadku doczekamy się ekranizacji. Książkę serdecznie polecam.
Maria Duenas – hiszpańska pisarka, profesor literatury i filologii angielskiej na Uniwersytecie w Murcji, autorka wielu publikacji naukowych urodziła się w 1964 roku. Sławę przyniosła jej debiutancka powieść wydana w 2009 r. i była to właśnie „Krawcowa z Madrytu” (przetłumaczona na ponad dwadzieścia pięć języków), za którą otrzymała wiele nagród literackich. Na jej podstawie nakręcono serial telewizyjny. Autorka porównywana do Carlosa Ruiza Zafona („Carlos Zafon w spódnicy”), mieszka obecnie w Cartagenie. Inne jej powieści to: „Olvido znaczy zapomnienie” i "Templaza znaczy umiar”(wydawnictwo Muza).