A A A

Ofiara Polikseny

Autor: Marta Guzowska

Akcja rozgrywa się na wykopaliskach starożytnej Troi, na których grupa archeologów odkrywa szczątki być może mitycznej postaci Polikseny. Jeżeli okaże się to prawdą - będzie to odkrycie na skalę światową. Prace nieustannie trwają. Archeolodzy, wśród których znajdują się antropolog Mario Jebl – zdolny pijaczyna, cierpiący na nyktofobię egocentryk i Pola Mor – doktor archeologii, a których łączyła kiedyś romantyczna więź, poszukują odpowiedzi i prawdy historycznej. Jednakże po drodze trafiają na kolejne … zwłoki, tym razem współczesne. Zbrodnia została popełniona w ramach jakiegoś starożytnego rytuału... Co to oznacza? Czy te sprawy się ze sobą łączą? Wszystko wskazuje na to, że morderca jest wśród archeologów. Mario postanawia zająć się tą sprawą...
Powieść lekka, ale momentami troszeczkę zagmatwana, taka „do poduszki” tak ocenili klubowicze. Pojawiły się też zdania, że kryminał „ciężko” się czyta. Także mamy tu podział: część stwierdziła, że lekko się czyta, a część natomiast, że ciężko. Jej największym atutem okazał się wątek archeologiczny, dowiadujemy się też wielu rzeczy na temat pracy archeologów, antropologów i patologów, wiadomości z zakresu medycyny sądowej.  W sumie to nic dziwnego, bo autorka jest panią doktor archeologii i od dwunastu lat jest członkiem ekipy wykopaliskowej w Troi . Dodatkowo warto zwrócić uwagę na specyficzny humor powieści, niektórym przypadnie na pewno do gustu. Moi drodzy czytelnicy musicie książkę przeczytać i stwierdzić, do której grupy się zaliczacie.  Ocenę pozostawiam Wam.

Marta Guzowska - archeolog z tytułem doktora, doktor nauk humanistycznych, pracownik Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w badaniach ceramiki z II tysiąclecia p.n.e. z rejonów Egei i zachodniej Anatolii. Brała udział w licznych wykopaliskach na terenie Grecji i Izraela. Od dwunastu lat jest członkiem ekipy wykopaliskowej w Troi. Mieszka w Wiedniu. Autorka „kryminałów archeologicznych” jest laureatką Nagrody Wielkiego Kalibru w 2013 roku za swój debiut literacki "Ofiara Polikseny" (2012 r.), pierwszą część cyklu kryminalno-archeologicznego. Była także nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru za "Głowę Niobe" (2013 r.). Ostatnia jej powieść z bohaterem Mario Ybl ukazała się w 2015 r. pt. „Wszyscy ludzie przez cały czas”. Współprowadzi portal „Zbrodnicze siostrzyczki” z Agnieszką Krawczyk. Do tej pory wydały: antologię opowiadań „Mordercze miasta” (2012 r.), „Kryminalny Wrocław. Mroczne przechadzki po mieście” (2013 r.). W 2014 r. ukazał się pierwszy ebook Marty Guzowskiej i Agnieszki Krawczyk pt. „Cztery zbrodnie na cztery pory roku” wydany przez Legimi.
Inspirują ją : „Jakkolwiek nudno by to nie brzmiało: raporty wykopaliskowe. W niektórych perła fabularna siedzi na perle.”, a jej ulubionym bohaterem literackim jest : „Scarlett O?Hara (bo zawsze miała plan B i potrafiła stawić czoła końcowi świata).”