A A A

Lawendowy Pył

Autor: Danuta Marcinkowska, Ewa Marcinkowska-Schmidt, Klaudyna Schmidt

Książka trzech autorek - babci, córki i wnuczki pt. „Lawendowy Pył”, a więc książka międzypokoleniowa. To powieść będąca zarazem kroniką rodziną sięgającą korzeniami XIX wieku.

Lektura pasjonująca, treść ciekawa i można by stwierdzić, że dobra lekcja historii, pomimo błędów stylistycznych i językowych. Pomijając to wszystko książka zachwyciła mnie osobiście głęboką treścią, ukazująca losy Polaków na Wschodzie, a następnie w Polsce opisane z perspektywy kobiety, żony, matki. Maria Murglinowa, najstarsza z rodu opisuje swoje przeżycia podczas ucieczki z Komaj w czasie I wojny światowej, swoje zmagania z różnymi problemami (dużo bohaterów, można się pomylić, dlatego trzeba uważnie czytać), następnie czytamy już relacje Anny – córki Marii i ta część jest najbardziej zrozumiała, wszystko jest poukładane, opowiada o swoim małżeństwie i perypetiach kolejkowych w Polsce. Ostatnia z rodu Małgosia, córka Anny, wnuczka Marii, również ma swój udział. Opisuje swoje życie w XXI wieku, perypetie związane z wychowaniem córki Amelki. Każda z pań przekazuje swoją historię, swoją radość, ból, cierpienie, ale również i satysfakcję, miłość i poświęcenie.

Można zapytać gdzie są mężczyźni jako bohaterowie, mężowie, synowie. Otóż pojawiają się, ale tak jakby w tle, albo w ogóle ich nie ma, bo np. wyjechali, są na wojnie, albo celowo pominięci. Ciekawe dlaczego? Ale to już pozostawmy autorkom. Powieść godna polecenia na jesienne wieczory. Każdy czytelnik na pewno chwilę zastanowi się nad losem kobiet, nie tylko bohaterek książki, ale i innych walczących, uciekających, chroniących swoje dzieci, radzących sobie w ciężkich sytuacjach zdawało by się bez wyjścia, a jednak potrafiących zachować zimną krew i dokonywać trudnych wyborów. Naprawdę polecam.

Danuta Marcinkowska- pisarka oraz dziennikarka. Pochodzi z rodziny repatriowanej z Wileńszczyzny. Autorka mieszka w Poznaniu, gdzie po ukończeniu studiów ekonomicznych i dziennikarskich przez 25 lat pracowała w redakcji „Głosu Wielkopolskiego”. Jest laureatką ogólnopolskiej nagrody ZBP im. Mariana Krzaka, dziennikarskiej nagrody „Dziennikarskie Koziołki” (2005, nagroda indywidualna) oraz srebrnych i złotych piór w wielu dziennikarskich konkursach. Jest matką Ewy Marcinkowskiej-Schmidt i babcią Klaudyny Schmidt. Autorka „Zapachu rozmarynu” (2010) oraz „Lawendowego pyłu” (2009).

Ewa Marcinkowska-Schmidt – pisarka urodziła się 3 kwietnia 1963 roku nad Gwdą w Pile. Wykształcenie uzupełniła na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu, na którym ukończyła Wydział Prawa. Uzyskała również dyplom w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia w klasie fortepianu. Podjęła pracę w „Głosie Wielkopolskim”, dla którego była także korespondentką z San Francisco. Książki autorki nominowane były do nagrody IBBY, tłumaczone m.in. na język rosyjski i wydane w Rosji. Autorka książek m.in. „Dzieci Czarownicy” (2003), „W kącie ogrodu” (2003), „Zaczarowana wędrówka” (2005), „O koziołku, który chciał latać” (2006), „Myszka Rozrabiara” (2008), „Śliwki robaczywki” (2009).

Klaudyna Schmidt – urodziła się 1 sierpnia 1988 roku w Poznaniu, od czwartego roku życia mieszkanka stolicy. Absolwentka American School of Warsaw, studentka III roku Human genetics na Uniwersytecie Nottingham w Wielkiej Brytanii. Zilustrowała książkę dla dzieci „W kącie ogrodu” (2003) i przetłumaczyła na język angielski trzy inne.