Dziewczyna, która pływała z delfinami
Autor: Sabina Berman
Już od pierwszych stron książka zaciekawia i porusza. Poznajemy niezwykłą dziewczynkę o imieniu Karen. Dziewczynkę, która nie mówi, nie potrafi czytać, nie umie przebywać wśród ludzi. Tak znajduje ją ciotka Isabelle, spadkobierczyni fabryki Tuńczyka Pociecha. Z czasem przywykły do siebie, nauczyły się rozumieć. Karen nie wiedziała co to emocje, ale za to miała inne zalety np. posiadała fotograficzną pamięć, wręcz fenomenalną i niezwykle oryginalne spojrzenie na świat. Lubiła wolność, swobodę i dlatego najlepiej czuła się w głębinach oceanu, wśród ryb i delfinów.
Dziewczyna, która pływała z delfinami to wspaniała podróż w głąb ludzkiego umysłu, pokazująca jak wiele zależy od punktu widzenia i wrażliwości każdego z nas (chociaż Karen miała właśnie problemy z okazywaniem uczuć, bo ich po prostu nie znała), bo każdy z nas świat postrzega nieco inaczej. Dzięki niej możemy poznać chociaż cząstkę zachowania osoby dotkniętej autyzmem, a może błogosławionej autyzmem? Bo tak naprawdę co to jest normalność? Jak zachowuje się człowiek mieszczący się w normach społecznych, w skali od 1 do 10? To są trudne pytania, na które i tak nie poznamy odpowiedzi. Dlatego Karen mimo że nie była może wrażliwa, ale miała bardzo duży potencjał, niektórzy uważali ją za „debila” a inni za osobę o niezwykłej ponadprzeciętnej inteligencji. Gdzie leży prawda? Czytając recenzje o niej można się natknąć na słowa: „Sabina Berman stworzyła meksykańską wersję Forresta Gumpa w kobiecym wydaniu. Zamiast pudełka czekoladek jest puszka tuńczyka z napisem „bezpieczne dla delfinów” i „wolne od stresu” oraz „Polecam wszystkim z zapoznanie się z tą książką ...Są to książki, które w niezwykły sposób obnażają pozory normalności i świata, który nas otacza, podkreślając rzeczy proste i najważniejsze”. Myślę, że to prawda. Polecam.
Sabina Berman – ur. 21 sierpnia 1955 r. w Meksyku, autorka scenariuszy filmowych, teatralnych i książek dla dzieci. Dziewczyna, która pływała z delfinami to jej debiut powieściowy dla dorosłych, który narobił sporo zamieszania w literackim świecie. Książka została przetłumaczona na 11 języków i sprzedana do 33 krajów.