Ciemno, prawie noc
Autor: Joanna Bator
Książka bardzo dobra, dobrze skonstruowana, mroczna i wstrząsająca. Początek niezbyt wciągający, ale gdy zagłębiamy się w mroczną treść robi się naprawdę ciekawie. Alicja Tabor wraca do rodzinnego Wałbrzycha w roli dziennikarki piszącej o zaginionych dzieciach. Przy okazji odżywają stare historie i wspomnienia. Nie są to dobre wspomnienia, ale Alicja postanawia raz na zawsze się z nimi rozprawić. Czy jej się uda? Dlaczego po jej powrocie zaczynają się dziać dziwne rzeczy? Czy ktoś chce ją przestraszyć? Wypłoszyć? Alicję wciąga coraz bardziej w bieg wydarzeń.
Autorka nie pozwala nam się nudzić, co chwila odkrywa przed nami nowe wątki. Warto również podkreślić przyrodę ziemi wałbrzyskiej i okolic. Fascynuje też sama historia ostatniej Pani na Zamku Książ, księżnej Daisy i jej pereł. Warto przeczytać. Polecam.
Joanna Bator – autorka prac naukowych, esejów, powieści i opowiadań, publicystka, felietonistka „Gazety Wyborczej” urodziła się 2 lutego 1968 roku w Wałbrzychu. Jurorka międzynarodowej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Publikowała w „Twórczości”, „Tygodniku Powszechnym”, „Bluszczu”, „Kulturze i społeczeństwie” . Kulturoznawczyni i filozofka, która porzuciła karierę naukową dla literatury. W latach 1999-2008 Joanna Bator pracowała jako adiunkt w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, w latach 2007-2011 wykładała również w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych i kilku innych warszawskich uczelniach. W międzyczasie dwukrotnie przebywała na stypendiach w New School for Social Research w Nowym Jorku, Londynie i trzykrotnie w Tokio jako stypendystka JSPS, Cannon Foundation in Europe oraz Japan Foundation.
Znawczyni i wielbicielka kultury japońskiej , za książkę „Japoński wachlarz” (2004) otrzymała Nagrodę Wydawców i Nagrodę im. Beaty Pawlak w 2005 roku. Od 2011 roku Joanna Bator nie jest związana z żadną instytucją naukową i poświęca się głównie pisaniu. Zadebiutowała powieścią „Kobieta” (2002 r.), która jednak nie wzbudziła sensacji, ale druga powieść „Piaskowa Góra” (2009 r.) przyniosła jej sukces w Polsce i za granicą oraz była nominowana do Nagród Nike i Gdynia (ukazała się też w przekładzie na język niemiecki, węgierski i hebrajski), a rok później jej kontynuacja „Chmurdalia” znalazła się również w edycji do nominacji Nagrody Nike. Powieść „Ciemno, prawie noc” ukazała się w 2012 roku. Autorka mieszka w Warszawie. Jej pasją jest bieganie.