Książka twarzy
Autor: Marek Bieńczyk
Książka ciekawa, poruszająca wiele tematów - od historii perfum, poprzez sport, a kończąc na sztuce i literaturze. Mamy tutaj podział na rozdziały: romantica, sportiva, sensualica, melancholica itp. Po przeczytaniu paru zdań wiemy, że autor świetnie orientuje się w każdej dziedzinie, widać dużą wiedzę autora.
Autor wkracza też na tematy intymne, rodzinne, opisuje swoje relacje z ojcem, o solidarności i wspólnych meczach, na które razem chodzili.
Nie da się przeczytać książki jednym tchem, trzeba czytać uważnie, ze zrozumieniem, a niekiedy (często) cofać się i czytać jeszcze raz. Lektura dla wyrobionego czytelnika. Napisana dobrze, czuć ogromną wiedzę autora. Trudna, ale i do refleksji. Widać można pisać o wszystkim, ale musi to być tekst najwyższej jakości i przykładem tego jest właśnie „Książka Twarzy” Marka Bieńczyka.
Marek Bieńczyk – pisarz, tłumacz, historyk literatury, eseista urodził się 6 lipca w 1956 r. w Milanówku. Absolwent romanistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Pracuje jako historyk literatury w Instytucie Badań Literackich PAN. Wykłada również w Studium Literacko-Artystycznym na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest współpracownikiem francuskiego kwartalnika „L'atelier du roman” oraz „Tygodnika Powszechnego”. Ponadto jest członkiem International Federation of Wine Spirits Journalist and Writers i jego felietony na temat wina ukazują się w Magazynie „Gazety Wyborczej”, „Przekroju”, miesięczniku „Forbes”, dwumiesięczniku „Magazyn Wino” i miesięczniku „Kuchnia”. Wraz z Wojciechem Bońkowskim stworzył pierwszy polski przewodnik enologiczny „Wina Europy”.
Opublikował powieści: „Terminal”(1994 r.) i „Tworki” (1999 r., nominacja do Nagrody Literackiej Nike, Nagroda Literacka im. Władysława Reymonta za książkę roku w 2000 r., Paszport Polityki w 1999 r.) oraz książki eseistyczne m.in. : „Czarny Człowiek. Krasiński wobec śmierci” (1991 r., Nagroda Fundacji im. Górskich), „Oczy Durera. O melancholii romantycznej”(2002 r.), „Przezroczystość”(2007 r.), „Melancholia. O tych co nigdy nie odnajdą straty” (1998 r., wyróżnienie Fundacji Kultury, nominacja do Nagrody Literackiej Nike) oraz „Książkę Twarzy” (2012 r., za którą otrzymał w 2012 r. Nagrodę Literacką Nike).