Wstręt do tulipanów
Autor: Richard Lourie
Powieść wojenna, tak bym w skrócie opisała książkę. Historia zaczyna się w momencie, gdy pod drzwiami amsterdamskiego mieszkania Joopa po wielu latach staje jego młodszy brat – Willem, który chce usłyszeć rodzinną opowieść o tragicznych czasach, w którym było im dane przeżyć dzieciństwo. Dzieciństwo nie takie kolorowe i cukierkowe, gdzie czas upływa nam na zabawie, ale koszmarne, pełne głodu, bólu i śmierci. Jest to także historia chłopca, który wydał Annę Frank.
Podczas jakże bolesnych wspomnień przed oczami Joopa stają obrazy rodziców, uśmiechniętej matki - marzącej o „porządnym mydle”, ojca – u którego Joop zabiegał o akceptację i miłość, dwóch braci bliźniaków - Jana i Willema. Ich wypady do parku i zabawy z żółtą gwiazdą, aż w końcu tragiczną śmierć jednego z braci – Jana. Pojawia się także wuj Frans, który zafascynowany ideologiczną walką z wrogiem (Żydami), powraca jako inwalida wojenny i który w sumie ponosi również odpowiedzialność za śmierć Anny Frank.
Joop był tylko 10-letnim chłopcem, a na jego wątłe barki spadło wiele obowiązków mi.in. Żywienie i utrzymywanie rodziny, a gdy ojciec ciężko zachorował to on wystając na ulicy, przemycając jedzenie dla Żydów, stara się zdobyć jedno jajko dziennie, bo to pozwala utrzymać ojca przy życiu. Jaka jest cena ojcowskiej miłości? Gdzie leży granica poświęcenia dla ukochanych osób? Historia Joopa to poruszająca opowieść o miłości dziecka, okrucieństwie wojny i poczuciu winy. Nie jest to łatwa powieść. Wojna widziana oczami dziecka, które od najmłodszych lat płaci za decyzje nazistów i ich polityki. Ogrom zła. Książkę polecam.
Richard Lourie- były kierowca szefa mafii w Bostonie. Gdy bez paszportu, ale z dobrym aparatem podróżował po Rosji, oskarżono go o szpiegostwo i z dworca zabrano prosto na przesłuchanie. Jako beatnik przemierzał Amerykę szlakiem bohaterów słynnej powieści Kerouaca „W drodze”, uczył rosyjskiego amerykańskich pilotów wojskowych, w Berkeley uczestniczył w nagraniu „Mojego wieku Wata”, który później przetłumaczył na angielski. Wieloletni korespondent „The Moscow Times”. Uczeń i przyjaciel Czesława Miłosza. Charyzmatyczny człowiek i wyjątkowo oryginalny twórca. Autor bestsellerowej "Autobiografii Stalina" – niezwykłej powieści o największym mordercy wszech czasów. Znawca Rosji, której poświęcił wiele książek. Przełożył ponad 40 dzieł z rosyjskiego i polskiego (m.in. Miłosza, Barańczaka, Konwickiego, Sacharowa, Korczaka).