Pierwsze koty robaczywki
Autor: Karina Bonowicz
Jak wygląda życie belferki po tej drugiej stronie? Co czuje gdy musi być autorytetem dla innych? Co zrobi gdy zakochuje się w niej uczeń? Gdy nie może wagarować ani „nic z tych rzeczy”? Czyli musi być punktualna, przygotowana do lekcji, opanowana, konsekwentna. Czy Ida Werner sprosta tym oczekiwaniom? Ida uzależniona od kofeiny, gry komputerowej „Diablo” i literatury fantasy...
Autorka sprawnie bawi się słowami, cytatami, parafrazuje przysłowia, powiedzonka, tytuły piosenek itp. Wprowadza nas w miły, sympatyczny i optymistyczny nastrój mimo swoich perypetii miłosnych, które są naprawdę bardzo zabawnie i lekko opisane. Język powieści młodzieżowy, obfitujący w skróty, co może nie jest akurat zaletą, ale dzięki któremu można trochę się poduczyć. Trochę przeszkadzały wyrywki z bloga, które chociaż śmieszne i podkreślające absurdy różnych komicznych sytuacji, to jednak były jakby przerywnikami.
Jednakże książka ma sporo plusów: dużo humoru, szczypta romansu i przezabawne sytuacje. Pozwala spojrzeć w sposób humorystyczny na polską edukację widzianą z tej drugiej strony – od strony dziennika. Gdyby każdy nauczyciel miał takie podejście do uczniów i do przekazywania wiedzy, to na pewno nie istniałoby coś takiego jak wagary. Można spojrzeć wstecz i przypomnieć sobie jak to było za naszych czasów szkolnych... Nuda. Książka nie należy może do literatury ambitnej, ale ma wiele zalet m.in. odstresowuje, rozśmiesza i pozwala spojrzeć na sprawy szkoły trochę z innej strony. Polecam na dobry humor.
Karina Bonowicz – ur. 1982 r. nauczycielka, dziennikarka, autorka młodego pokolenia. Absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dziennikarka „Gazety Pomorskiej”, Radia GRA, TVN 24, „Dziennika Teatralnego”, „Teatru dla Was”. Obecnie pracuje na stanowisku specjalista ds. promocji w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu. Współpracuje z nowojorskim portalem polonijnym „Dobra Polska Szkoła”. „Pierwsze koty robaczywki” to jej debiut powieściowy. Napisała również monografię Józefa Czechowicza „Teatr widziadeł i snów – studium psychoanalityczne twórczości poetyckiej”. Uwielbia Coca-colę.