A A A

Osobliwy dom Pani Peregrine

Autor: Ransom Riggs

Książka autorstwa Ransoma Riggsa intryguje samą okładką, na której widnieje lewitująca dziewczynka o przejmującym spojrzeniu. Nie sposób przejść obok niej obojętnie. Gdy wzięłam ją po raz pierwszy do ręki to pierwsza myśl, która mi się nasunęła: co to jest, jakiego gatunku, czy to horror, czy thriller, romans, dla dzieci czy dla dorosłych? Twarda oprawa, piękny papier dobrej jakości, interesujące zdjęcia w środku, mocne szycie, dbałość o szczegóły. Książka, która mówi weź mnie do ręki i przeczytaj. I tak też było...

Gdy tylko wzięłam ją do ręki to … nie chciałam odłożyć. Moją uwagę przykuł młody bohater Jacob, który dzięki swoim genom zostaje wplątany w świat niewytłumaczalnych i fantastycznych wydarzeń. Staje się to za sprawą dziadka Jacoba – Abrahama Portmana, z którym łączyły go silne więzy, a który umiera w przerażających okolicznościach. Jacob, który zresztą jak i reszta rodziny traktowała opowieści dziadka z przymrużeniem oka (dziadek znał mnóstwo dziwnych i niesamowitych historii), postanawia udać się na dziwną walijską wyspę Cairnholm i rozwikłać tajemnicę. W wyprawie towarzyszy mu ojciec. W trakcie pobytu na wyspie Jacob dowiaduje się takich rzeczy, o których nigdy mu się nie śniło, odnajduje tunel łączący dwa światy, a w nim poznaje ową Panią Peregrine i jej sierociniec, w którym mieszkają osobliwe dzieci, niewidzialne, fenomenalnie silnie, takie jak dziadek Abe, Hugh – w którym mieszkają pszczoły, Enoch – który ożywia martwych i odbiera życie innym, Olivia – lewitująca dziewczynka, która widnieje na okładce powieści czy tez Emma – która potrafi kontrolować ogień, a także pierwsza miłość dziadka...

Autor zwraca również uwagę na postrzeganie inności i tolerancji dla odmienności. Czym właściwie jest inność, a czym normalność? Jeżeli ktoś nie mieści się w szablonach normalności, to albo go odrzucamy albo przestaje dla nas istnieć i dopiero przy bliższym poznaniu ( o ile damy szansę) to okazuje się, że właściwie to my się pomyliliśmy. W dalszym ciągu tolerancja jest nam obca. Teorię znamy, ale praktyka pozostawia wiele do życzenia. W powieści poruszony jest również temat Holokaustu i II wojny światowej (dziadek Abraham był pochodzenia żydowskiego), a przecież Jacob wpadł do pętli czasowej w 1940 roku.

Dużym atutem książki są fotografie. Fotografie są oryginalne i stare, a do tego autentyczne, wygrzebane na pchlich targach, bazarach staroci i wyprzedażach podwórkowych lub wypożyczone z prywatnych zbiorów kolekcjonerów (wszystkie informacje są zamieszczone w książce). Pobudzają, intrygują, zaskakują, budzą grozę, niedowierzanie, oburzenie i zdumienie, wywołują niepokój i fascynację, zachwyt i odrazę. Powieść fantastyczna, łączy w sobie elementy grozy, magii i humoru. Język jest prosty i lekki, stosowny do wieku i dojrzałości narratora (nastoletniego Jacoba), ale wraz z głównym bohaterem dojrzewa. To wszystko składa się na mroczny, tajemniczy i niepowtarzalny klimat powieści.

„Osobliwy dom Pani Peregrine” to trzymający w napięciu thriller nie tylko dla młodzieży...”, „...Pochłonie Cię bez reszty...” to tylko parę pozytywnych opinii czytelników, ale jakże trafnych. I ja również się pod nimi podpisuję.

A tymczasem czekamy na drugą część przygód Jacoba i jego przyjaciół...

Na zakończenie mogę jedynie dodać, że książkę warto przeczytać. Polecam tym starszym i tym młodszym.

Ransom Riggs – amerykański pisarz, urodził się w Maryland, a dorastał na Florydzie. Studiował literaturę angielską na Kenyon College oraz filmoznawstwo na Uniwersytecie Południowej Kalifornii. W magazynie „Mental floss” publikował artykuły dotyczące Sherlocka Holmesa pt. „Sherlock Holmes Handbook. The Methods and Mysteries of the World's Greatest Detective”, które zostały wydane w 2009 roku jako przewodnik do filmu „Sherlock Holmes”. Obecnie tworzy filmy, które można oglądać na stronie You Tube (www.youtube.com/ransriggs), pisze książki, scenariusze, eseje i prowadzi blog. „Osobliwy dom Pani Peregrine” to debiutancka powieść.

Riggs zbierał ciekawe i intrygujące fotografie, które stały się podwaliną powieści „Osobliwy dom Pani Peregrine”, a która zyskała status bestsellera „New York Timesa”. Powieść spędziła 63 tygodnie na liście bestsellerów dla dzieci magazynu „The New York Times”. Zdobyła jej szczyt po 45 tygodniach, 29 kwietnia 2012 roku. Pozostała tam aż do 20 maja, kiedy spadła na czwartą pozycję. Książka zniknęła z listy 9 września 2012, po 63 tygodniach. Krytykom podobało się wykorzystanie ekscentrycznych fotografii, postacie i mroczna sceneria. „Publisher's Weekly” nazwał pozycję „przyjemnym, ekscentrycznym czytadłem, znakomitym dzięki rozbudowanym charakterystykom postaci, wiarygodnej walijskiej scenerii i kilku naprawdę strasznym potworom”. Prawa do ekranizacji zostały sprzedane wytwórni 20th Century Fox, a reżyserem ma zostać Tim Burton. W styczniu 2014 roku wyszła kontynuacja powieści pt. „Hollow City” , na razie jednak anglojęzyczna.

Inna książka Riggsa, również inspirowana fotografiami, „Talking Pictures” została wydana w Stanach Zjednoczonych w 2012 r. w październiku.