Niemra
Autor: Arkadiusz Pacholski
Książka Arkadiusza Pacholskiego jest dobrą prozą polską, dobrze napisana, wydana, bardzo szczegółowa, autentyczna i wstrząsająca.
Akcja dzieje się w Kaliszu pod koniec wojny w 1944 roku. Poznajemy główną bohaterkę Dorotę Paleń, na pozór spokojną i sumienną bibliotekarkę pracującą w antykwariacie i dokumentującą zbrodnie niemieckie na terenie miasta. Pewnego jesiennego wieczoru zostaje zamordowana żydówka, ciało zostaje odnalezione w szambie. Traf chciał, że była to koleżanka Doroty, której bardzo zależy na znalezieniu sprawcy tego okrutnego mordu. Pomaga jej prof. Łubnin. Nie dość, że Dorota naraża się swoim przełożonym z konspiracji, prowadzi własne śledztwo w sprawie zabójstwa Romki, to na dodatek zakochuje się w Rosjaninie – Wadimie. Tym samym ściąga na siebie uwagę społeczności, a wśród tych nie brakuje ludzi zawistnych, wiernych reżimowi i okrucieństwu. Gdy do Kalisza wkraczają wojska rosyjskie los Doroty jest przesądzony...
Smutna powieść o czasach, kiedy odwaga i honor często kosztowały życie, ale ludzie walczyli i wierzyli do końca, że kiedyś odrodzi się wolna Polska.
Książkę polecam. Jak wspomniałam jest świetnie napisana, ukazująca prawdę i piekło przez które przeszli ludzie w obronie kraju.
Arkadiusz Pacholski – historyk, prozaik, eseista urodził się 1 stycznia 1964 r. w Kaliszu. W 1983 r. ukończył Liceum Ogólnokształcące im. A. Asnyka w rodzinnym mieście. Następnie podjął studia historyczne na Uniwersytecie Wrocławskim. Po studiach pracował jako redaktor telewizyjny i prasowy w regionalnych mediach wielkopolskich. Publikował m.in. w „Kulturze”, „Literaturze”, „Twórczości”, „Kwartalniku Artystycznym”, „Gazecie Wyborczej”. Na klika lat przeniósł się do stolicy, gdzie dla II programu TVP stworzył cykle telewizyjne: „Myślenie ma przyszłość” oraz „Niepokoje końca tysiąclecia”. W 1998 r. ukazała się jego pierwsza książka „Pochwała stworzenia”, za którą otrzymał wyróżnienie Fundacji Kultury w Warszawie i Nagrodę Fundacji Turzańskich w Toronto. W 1999 r. wyszła druga książka „Widok z okna na strychu” . Za obie publikacje autorowi przyznano Nagrodę im. Kościelskich w Genewie. W 2000 r. został uhonorowany Medalem Młodej Sztuki. Kolejne jego powieści to: „Brulion paryski” (2000 r.), „Lśnienie nad głębiną” (2003 r.), „Nikt z rodziny” (2005 r.), „Człowiek o stu twarzach” (2006 r.), „Niemra” (2011 r.).