A A A

Pan Przypadek i trzynastka

Autor: Jacek Getner

Książka błyskotliwa i prześmieszna, tak jak główny tytułowy bohater Jacek Przypadek. Czy to był celowy zabieg autora żeby akurat główna postać powieści tak się nazywała? Bo spójrzmy na Pana Jacka – młody, elokwentny, z poczuciem humoru, inteligentny bywalec klubów, który nie ma stałego dochodu, wynajmuje 4 mieszkania i para się, ot tak, sprawami kryminalnymi. Oczywiście zapomniałam dodać, że potrafi uwieść każdą kobietę w przeciągu 5 minut.
Jest to fikcja literacka, zamierzona przez autora. Nie powiem dobrze się to czyta, lekko, z uśmiechem na ustach. Mnie się nawet wydaje, że sam Jacek właśnie taki jest. Prze cały czas przygotowuje się do maratonu, biega, trenuje, ale co z „prawdziwą” pracą, celem w życiu? Otacza się w środowisku prawniczym, jego ojciec ma kancelarię, przyjaciel „Młody Bóg seksu” Błażej również jest wziętym prawnikiem, a on ? Czy odzwierciedla on pokolenie dzisiejszych 30-latków … Właśnie dzisiejsi 30 – latkowie to bardzo długi temat, ale czy Jacek jest przedstawicielem tego gatunku. Na pewno nie można uogólniać, ale coś w tym jest. Wiadomo każde pokolenie ma swój czas.
Książka składa się z 3 osobnych, niezbyt długich opowiadań, a więc każdego dnia możemy sobie wybrać inna przygodę Pana Przypadka.
Wydaje się również, że ta tytułowa trzynastka nie pojawia się przypadkowo, liczba ta ma ogromne znaczenie, niemalże w każdym opowiadaniu pojawia się, a to pod numerem trzynastym w pewnym mieszkaniu został ukryty skarb, na ul. Podgórskiej 13 na terenie posesji właściciel przeszukuje ogród w poszukiwaniu skarbu, pojawia się też sztuka pt. „Trzynaste krzesło”, i jak tu wierzyć przypadkowi. Wiele jest tu pomysłów na wykorzystanie numeru 13. Może to zamysł autora żeby liczbę przedstawić jako szczęśliwą, a nie pechową.
Uwagę zwróciły także nazwiska, które uosabiały samego bohatera, jego charakter, intencje, a czasami nawet i wygląd np. Wojciech Bamber, Podkomisarz Łoś, Stefan Kolanko, Roman Bączek. Naprawdę świetny pomysł.
Poza tym książkę dobrze się czyta, jest ciekawa, wciągająca, lekka, ale traktująca o poważnych sprawach, napisana z humorem. Powiem nawet, że to rozweselacz na długie i pochmurne wieczory. Polecam.
 
Jacek Getner – urodził się w 1973 r. pisarz, scenarzysta, dramaturg. Autor scenariuszy do kilkuset odcinków różnych seriali telewizyjnych (m.in. „Daleko od noszy”, „Ale się kręci”, obecnie „Klan”) i dialogów do fabularnych gier komputerowych („Wiedźmin 2”). Swoją przygodę z profesjonalnym pisaniem (czyli takim, które pozwala zarabiać:) rozpoczął jako copywriter w agencjach reklamowych.
Laureat licznych konkursów pisarskich i dramaturgicznych m.in. : w 2004 r. „Mój kolega Rainman” - opowiadanie zostało laureatem konkursu Pilcha i Polityki na Opowiadanie; 2005 r. „Happy Endu nie będzie” - dramat znalazł się finale konkursu na małoobsadową sztukę o AIDS, sztuka była prezentowana w formie czytanej na deskach Laboratorium Dramatu; 2006 r. “Magiczny Bankomat” – scenariusz, finalista konkursu na scenariusz filmu krótkometrażowego organizowanego przez firmę JJ i Stowarzyszenie Filmowców Polskich; 2006 r. “Skrzypienie” – opowiadanie grozy. Wyróżnione w konkursie na opowiadanie grozy im. Hitchcooka organizowanym przez kanał “Zone Europa” i “Gazetę Telewizyjną.” ; 2007 r. “Oj Zuza, ale ty głupia jesteś” – farsa w stylu angielskim. Została finalistką konkursu na współczesną komedię polską, organizowanego przez Polską Scenę Komediową. Konkurs pozostał nie rozstrzygnięty; 2007 r. “Gorszy gatunek mężczyzny” – sztuka nagrodzona w I Konkursie Małych Form Teatralnych organizowanym przez Teatr Dramatyczny w Białymstoku. 25.05.2008 r. sztuka była czytana na antenie Radia Białystok (adaptacja na film offowy do obejrzenia tu http://abramedia.pl/pl/nasze-realizacje/film-fabularny-gorszy-gatunek-mezczyzny.html) ; 2007 r. „Wylustrowany” – sztuka nagrodzona w VII konkursie Radom Odważny organizowanym przez Teatr Powszechny w Radomiu ; 2008 r. „Klinika Dobrej Śmierci” – Główna Nagroda w konkursie „Toporniada” na sztukę inspirowaną twórczością Rolanda Topora. Sztuka ma zostać zrealizowana przez krakowski niezależny Teatr Barakah. Premiera odbyła się 11.10.2008; 2008 r. „Polonez” – Główna Nagroda w konkursie na dramat społeczny nawiązujący do polskiej dramaturgii powojennej (22.02.2014 r. na antenie Radio Lublin sztuka miała swoją premierę w Teatrze Polskiego Radia; 2009 r. „Przeciętny gatunek człowieka”- sztuka wyróżniona na konkursie Krótkich Form Dramaturgicznych pt. „Spotkanie w tramwaju” organizowanym przez Wrocławski Teatr Współczesny. (1.02.2014 r. na antenie Radio Lublin sztuka miała swoją premierę w Teatrze Polskiego Radia do wysłuchania tu https://dysk.onet.pl/link/fiZ1W); 2009 r. „Arszenik i Stare obrazy” oraz „Gangsterzy i filateliści” - opowiadania zostały laureatami konkursu na krótkie opowiadanie kryminalne, organizowanego przez Polską Agencję Literacka i Związek Literatów Polskich; 2009 r. „Pożądanie w cieniu pokrywki” - wyróżnienie na V-ym konkursie „Lustro, Obraz, Iluzja”; 2011 r. „Nasz mąż nie żyję” - sztuka nagrodzona w III Konkursie Małych Form Teatralnych organizowanym przez Teatr Dramatyczny w Białymstoku.
Dramaty czytane były na terenie różnych teatrów na terenie całego kraju, a także na antenie radiowej.