Opiekun
Autor: Piotr Jędrosz
Główny bohater powieści to 40.-letni Werner Werner. Mężczyzna bez pracy, stałego zatrudnienia, mieszkający „chwilowo” u swojej przyjaciółki, sympatyczny, bez specjalnych aspiracji, pozbawiony pomysłu na siebie. Taki właśnie jest Werner. A z drugiej strony to wrażliwy intelektualista, znający się na wielu rzeczach, posiadający dużo przydatnych znajomości. Jak go rozgryźć?
Nad tym zastanawia się 13.-latek Edward, którego akurat los postawił na jego drodze - Wernera jako opiekuna. Może nie los, a zapobiegliwa matka, która zamieściła ogłoszenie w gazecie. Na ogłoszenie odpowiedział właśnie Werner, który akurat szukał pracy. I tak oto w ten sposób ta nietypowa osobowość zostaje opiekunem niesfornego Edwarda.
Owocuje to niezwykłą przyjaźnią między Edwardem a Wernerem, której przygląda się podejrzliwie Ewa. Z czasem i ich relacje, z początku nieufne, zacieśniają się.
Powieść lekko się czyta, jest przyjemna i obfituje w zabawne epizody i zwroty akcji, ale z drugiej strony przedstawia nam relacje trojga ludzi i ich zmianę życia.
Co tu zaskakuje to brak miejsca i określonego czasu akcji, wiemy, że dzieje się to w czasach współczesnych, gdzieś na południu. Możemy przypisać dowolną miejscowość.
Jeszcze warto zwrócić uwagę na to, że występuje tylko trzech bohaterów, na których całkowicie się skupiamy, nie rozpraszają nas rzeczy pośrednie, inni bohaterowie w tle, ich nazwiska i imiona.
Książka przesycona znakomitym humorem, momentami przypominająca film pt. „Był sobie chłopiec” (na podstawie powieści Nicka Hornby'ego). Powieść napisana w lekkim stylu, ale poruszająca trudne zagadnienia o rodzinie, o roli ojca w życiu dziecka, podpory dla samotnej kobiety, o roli mężczyzny i kobiety we współczesnym społeczeństwie.
Klubowicze stwierdzili, że jest to wspaniała i pozytywna książka. Uważam, że trzeba ją przeczytać.
Piotr Jędrosz – poeta, prozaik i grafik, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, ur. się w 1957 r. w Katowicach. Autor: tomiku wierszy „Pojednania” (1989 r.), za który został wyróżniony w ogólnopolskim konkursie na książkowy debiut poetycki roku; „Przedmioty codziennego użytku” (1989 r.) - proza poetycka; „Obrzędy pogrzebowe” (1990 r.) - wiersze; „Ćwiczenia dramatyczne” (1991 r.) - krótka powieść, za którą otrzymał Nagrodę Młodych Wojewody Śląskiego; „Ja, Kaligula – pamiętnik szaleńca” (2005 r. ) - powieść wybrana na Książkę Miesiąca w programie TVP 3 „Książki z górnej półki”; „Bigamista” (2006 r.) - powieść. Aktualnie autor pracuje nad kolejną książką.