A A A

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Brodnicy zaprasza na wystawę „Powstanie styczniowe w literaturze i sztuce”. Ekspozycja składa się z trzech części. W pierwszej można zapoznać się z historią powstania styczniowego. Z drugiej dowiemy się do napisania jakich dzieł literackich zainspirował pisarzy i poetów największy zryw niepodległościowy. W trzeciej części można obejrzeć reprodukcje obrazów ukazujących wydarzenia związane z insurekcją 1863 roku.

Przypomnijmy, powstanie styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 roku w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 roku na Litwie. Trwało do jesieni 1864 roku. Było największym i najdłużej trwającym polskim powstaniem narodowym. Odcisnęło duże piętno na literaturze, malarstwie i innych dziedzinach kultury narodowej. Ekspozycja dostępna do 27 marca.