Przepisy na miłość i zbrodnię

Autor: Sally Andrew

Powieść smakowita ze zbrodnią w tle. Tannie Maria, wdowa, kocha gotować i jeść, a także częstować swoich przyjaciół, ma również swoją rubrykę kulinarno-poradnikową w piśmie Karru Małego. Jest pogodna, mimo przykrych przeżyć z przeszłości, ale za to bardzo dba o swoich przyjaciół i ich samopoczucie. Robi to co kocha czyli gotuje, bo uważa, że smucić się najlepiej z pełnym żołądkiem.
Nic więc dziwnego, że gdy w małej społeczności dochodzi do tragedii, Maria wraz z przyjaciółką zostaje wplątana w intrygę. Zostaje zamordowana czytelniczka rubryki . Tannie Maria, która czuje się poniekąd odpowiedzialna za całą sytuację postanawia rozwikłać zagadkę tajemniczej śmierci. Wciąga do gry swoje koleżanki Hattie i Jessie. Śledztwo nabiera tempa. Smaczku dodaje też postać komisarza Henka, który również pojawia się w książce i w życiu Marii.
Splot wydarzeń, wartka akcja sprawia, że naprawdę dobrze się czyta powieść. Język powieści plastyczny, pobudza wyobraźnię do działania.
Barwne postacie, klimat sawanny jest niemal namacalny. Czuje się ten powiew na twarzy, a z kuchni Marii czujemy zapach pysznych potraw.
Jednakże nie wszystkim klubowiczom ta powieść przypadła do gustu. Padły tu zarzuty, że jest infantylna, zwroty proste, a cała akcja zbyt wymyślna. Jedno jest pewne jest to przyjemna, lekka książka na lato mimo wątku kryminalnego. Okładka również zasługuje na uznanie, doskonale oddaje charakter i klimat powieści.
Dodatkowy plus znajduje się na końcu, bo te wszystkie przepisy, które Maria publikowała w piśmie znajdują się również i w książce i można je śmiało wypróbować. Smacznego czytania.

 

Sally Andrew – mieszka na terenie rezerwatu przyrody w Karru Małym RPA, związana z Bowenem Boshierem. Przyjaźni się z antylopą i panterą. „Przepisy na miłość i zbrodnię” to jej debiutancka powieść, która przyniosła jej ogromny sukces, a do której prawa do wydania książki kupili wydawcy z kilkunastu krajów.