A A A

 

22 września (czwartek) Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie z cyklu: Brodnickie Promocje z autorem książki „Schronienia. Biwaki improwizowane noclegi” Bartkiem Guentzlem. Publikacja ukazała się nakładem Wydawnictwa Pascal.

Bartek Guentzel jest brodniczaninem, przyrodniczym samoukiem. Skończył Szkołę trenerów edukacji przyrodniczej. Prowadzi i jest autorem oraz współautorem wielu projektów edukacyjnych takich jak: Wyprawy Małych Traperów, Zielony Krąg, Ściółka Niedzielna Kurs Edukacji i Animacji Przyrodniczej, Recyklersi, Dzikie Baby, czy Ekspedycja Rodzinna, które spaja pod szyldem Droga do Lasu.

W książce opisuje swoje doświadczenia w budowie schronienia w plenerze z wykorzystaniem prostych narzędzi. Udziela wskazówek i porad dotyczących biwakowania, wyboru sprzętu oraz jak się zachować w świecie przyrody. To tylko część z zagadnień, które znajdziecie w jego publikacji.

Spotkanie odbędzie się o godz. 17.30, na Sali Wielkiej Pałacu Anny Wazówny. Wstęp wolny.

 

28 czerwca 2022 odbyło się niezwykle ciekawe i inspirujące spotkanie z malarką Marią Samborską , pod hasłem: "Anna Wazówna I jej najnowszy wizerunek ". Pani Maria Samborska zdradziła kulisy i proces tworzenia obrazu przedstawiającego Annę Wazówną. Spotkaniu towarzyszyła dyskusja o różnych wizerunkach Anny Wazówny i historii losów obrazów z jej podobizną. 

2 czerwca w Sali Wielkiej Pałacu Anny Wazówny o godz. 17.30 w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Brodnicy odbyło się spotkanie autorskie z Piotrem Grążawskim promujące książkę „Brodnica od marca do 8 września 1939”.

W ramach Tygodnia Bibliotek 11 maja w środę gościem Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Brodnicy była niezwykle popularna pisarka dla dzieci i młodzieży - Agnieszka Frączek. Autorka licznych publikacji dla dzieci wykłada na Uniwersytecie Warszawskim wiedzę o języku oraz jest Ambasadorem Polszczyzny Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej.

W czwartkowy wieczór 23 czerwca 2022, Poeci Stowarzyszenia " Wazówną czerpane" w Brodnicy spotkali się w związku z nowo wydanym tomem poezji "Koloryt poezji" , autorstwa:
Barbara Kopaczewska,
Ewa Zarębska,
Beata Bąkowska,
Hanna Machel,
Andrzej Piasek .
" W zabieganym świecie często zapominamy o poezji, którą można znaleźć w każdym geście, słowie, dźwięku ...."

Zapraszamy po idealne tytuły na leżak i wakacyjne wojaże.

 Wakacje to cudowny czas na odkrywanie nowych pasji i kreatywne spędzanie czasu. W Bibliotece dzieci uczestniczyły w niezwykle ciekawych i różnorodnych zajęciach, takich jak: akademia ozdabiania, akademia projektowania, akademia gier i zabaw.
Uczestnicy zajęć mieli okazję wykonać ozdobną tablicę korkową, samodzielnie zrobić grę planszowa ze statkiem i pionkami, stworzyć kukiełki i przybornik. Dodatkowo dzieci miały możliwość odegrać role- „Jak w sposób asertywny powiedzieć-

W dniu 21.06.2022 odbyło się uroczyste podsumowanie czytelnictwa dla dzieci i młodzieży za rok 2021/2022 w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Brodnicy. W ramach cyklicznej imprezy "Przyjaciel Książki” dzieci zostały zaproszone do biblioteki, by wyłonić najaktywniejszych czytelników w kategorii wiekowej 6-15 lat. Przyjaciele książki otrzymali dyplom i nagrodę książkową.

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Brodnicy zaprasza na wystawę rysunków Weroniki Szymańskiej.
Autorka prac pochodzi z Brodnicy. Ukończyła Architekturę i Budownictwo na Politechnice Gdańskiej. Swoją pasję rysowniczki połączyła z życiem zawodowym. Obecnie pracuje w firmie zajmującej się projektowaniem. W galerii „12 sztalug” zaprezentowanych zostanie 16 portretów kobiet. Nie jest to pierwsza wystawa utalentowanej plastyczki w brodnickiej książnicy. Poprzednia odbyła się w czasie jej uczęszczania do szkoły średniej. Warto dodać, że Weronika Szymańska jest autorką portretu Anny Wazówny, który wisi w hollu biblioteki na wystawie poświęconej szwedzkiej królewnie.
Artystka do wykonania obrazu wykorzystuje zwykle tylko jeden typ ołówka. Niepotrzebne jej są różne twardości grafitu. Wystarczy odpowiedni nacisk dłoni, kąt i tworzą się różne kreski. Twarz zawsze jest najdokładniejszą częścią, w której rysy są cienkie i gęste.
Ekspozycję będzie można oglądać od 08 lipca do 15 września, w godzinach pracy biblioteki. Serdecznie zapraszamy.

Mariusz Kaniecki urodził się w 1990 roku w Toruniu. Ukończył I LO w Brodnicy oraz studia na Wydziale Matematyki i Informatyki UMK gdzie obecnie pracuje.

Jedną z jego pasji jest malarstwo, a ulubioną techniką akwarela.

Zapraszamy do naszej biblioteki na promocję tomiku aforyzmów pt. "Pchełki" autorstwa Mirosława. R. Kanieckiego.
Książeczka ukazała się nakładem pelplińskiego wydawnictwa Bernardinum.
Mirosław R. Kaniecki jest brodniczaninem. Jako twórca aforyzmów debiutował na łamach „Karuzeli” w 1978 roku. Kilkakrotnie uczestniczył w ogólnopolskich konkursach im. Stanisława Jerzego Leca organizowanych
przez Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu. W VIII edycji tego konkursu zdobył drugą nagrodę. Swoje utwory publikuje również na łamach Ziemi Michałowskiej.