Wiara

Autor : Anna Kańtoch

Książka rewelacyjnej autorki wprowadza nas w świat lat 80. Tym razem zaszywamy się z kapitanem Witczakiem w małej wsi Rokitnicy, w której została zamordowana młoda dziewczyna. To właśnie tam zostaje służbowo skierowany kapitan mając do dyspozycji miejscowe służby, które jak to w spokojnej wsi drzemią i czekają na pomoc w rozwikłaniu zagadki. Spośród nich wyróżnia się młoda, ale ambitna Hanka, jedyna mająca chęci do złapania mordercy i jako jedyna potrafiąca prowadzić samochód.  W sprawę uwikłany jest również ksiądz Marczewski, który coś tam słyszał i chce pomóc, ale wszyscy mieszkańcy na przekór sprawie próbują strzec tajemnicy sprzed lat. Mroczna i duszna atmosfera, gdzie każdy coś wie, ale nie chce mówić żeby nie przywoływać duchów z przeszłości prowadzi do kolejnych morderstw. I tym razem giną dwie młode kobiety. Dlaczego? Kto to zrobił? Podejrzenia padają na grupę hipisów, którzy protestują przeciwko budowie elektrowni (tuz po przeżytym Czarnobylu) i na samych pracowników elektrowni.
Zmowa milczenia trwa wśród mieszkańców, każdy broni swoich interesów, nikt nic nie chce mówić.  Jednakże duet milicyjny: Witczak i Hanka nie odpuszcza i sprawnie prowadzą śledztwo odkrywając przed czytelnikami krok po kroku kto jest tym mordercą. A zakończenie jest zaskakujące. Polecam.
Dobry klimat powieści, duszna atmosfera, wciągająca akcja to wszystko składa się na kryminał autorki.

 

Anna Kańtoch – autorka powieści, kryminałów i opowiadań fantastycznych urodziła się 28 grudnia 1976 roku w Katowicach. Pisze również pod pseudonimem Anneke.
Ukończyła orientalistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po studiach wróciła do Katowic i pracuje w biurze podróży. Jest członkiem Śląskiego Klubu Fantastyki.
Autorka zadebiutowała opowiadaniem pt. „Diabeł na wieży” w czasopiśmie „Science  Fiction” w 2004 roku. Pisała recenzje filmów i książek do magazynu „Avatarae”, w którym to opublikowała opowiadanie pt. „Czarna Saissa” (kontynuacja „Diabła na wieży”). W 2005 roku ukazał się zbiór opowiadań „Diabeł na wieży” o bohaterze Demenicu Jordanie, wydanym przez Fabrykę Słów. Obecnie pisze do magazynu „Esensja”. Autorka stworzyła również parę innych fantastycznych cykli : cykl Przedksiężycowi (za pierwszy tom otrzymała Nagrodę im. Janusza A. Zajdla w 2010 roku)  i Nina Pankowicz. Inne jej powieści to : „Miasto w zieleni i błękicie” (2004 r., debiut książkowy), „13 anioł” (2007 r.), „Czarne” (2012 r.,  w 2013 r. otrzymała Nagrodę Literacką im. Jerzego Żuławskiego), „Łaska” (2016 r.), „Wiara” (2017 r.), „Niepełna” (2017 r.). Zbiory opowiadań to: „Światy Dantego” (2008 r.), „Duchy w maszynach” (2010 r.), „Człowiek nieciągły” (2013 r.), „Sztuka porozumienia” (2014 r.), za które pisarka otrzymała Nagrodę im. Janusza A. Zajdla)  i wiele innych, których nie sposób wymienić. Jej twórczość została również wydana w formie E-booków („13 anioł”, „Czwarta nad ranem”, „Miasto w zieleni i błękicie”).
W 2007 roku podczas Euroconie otrzymała nagrodę Europejskiego Stowarzyszenie Science Fiction (ESFS) dla najbardziej obiecującego młodego autora -  Encouragement Award.