Rajska Dolina

Autor: Marie Hermanson 

„Rajska Dolina” co może się pod tą nazwą kryć? Miejsce wymarzone dla bogatych krezusów na wypoczynek, naładowanie akumulatorów, a dla pozostałych powiedzmy przedstawicieli klasy średniej – miejsce na krótki urlop. Zastanawiamy się nad tym tak samo jak Daniel..., który został zaproszony przez brata Maxa. Wszystko to tajemnicze i zastanawiające, bowiem Max nigdy nie odzywał się, a raczej bardzo rzadko. W dzieciństwie zostali rozdzieleni i Daniel mieszkał z matką, a Max z ojcem i macochą. Nigdy nie mieli ze sobą serdecznego kontaktu jak to rodzeństwo, dlatego to zaproszenie wydaje się Danielowi bardzo dziwne, ale mimo to spełnia braterski obowiązek i udaje się w podróż do malowniczej krainy w szwajcarskich Alpach. Tam czeka na niego niespodzianka. Ekskluzywne sanatorium, piękne widoki, hotel pięciogwiazdkowy, tyle tylko, że nie można opuszczać tej rajskiej zdawałoby się doliny. Dlaczego?
Powieść zaskakująca, akcja wciągająca, a zakończenie nieoczekiwane.
Klubowicze stwierdzili, że jest podobna do książki „Lot nad kukułczym gniazdem”. Przedstawia studium manipulacji, którą Karl Fischer – doświadczony lekarz, próbuje poddać swoich pacjentów. Z pozoru normalny, ale przez swoją ambicję staje się nieobliczalny i szalony, więzi pacjentów poddając ich różnym eksperymentom w projekcie „Pinokio”. Książka interesująca. Główny bohater Daniel próbuje dowieść prawdy, ale i tak skazany jest na niezrozumienie przez personel kliniki oraz mieszkańców. Jedyną osobą, której ufa jest Corrine. Co z tego wyniknie? Zachęcam do lektury.
Autor też stawia nam pytania jaki wpływ na człowieka mają geny, w jakiej rodzinie się wychowuje czy w pełnej czy rozdzielonej, czy warto okazywać uczucia, czy rozdzielenie rodzeństwa to dobre postępowanie i jaki ma wpływ na ich późniejsze relacje.
Książka nieco inna niż do tej pory czytaliśmy w klubie. Jest to thriller psychologiczny, skandynawski. Klubowiczom spodobała się powieść. Można w niej znaleźć intrygę, zagadkę, mroczną stronę człowieka i oczywiście szczęśliwe zakończenie.

 

Marie Hermanson – szwedzka pisarka i dziennikarka urodziła się w 1956 roku w Goteborgu. Wychowywała się w Savedalen. W Goteborgu studiowała dziennikarstwo, literaturoznawstwo i socjologię. Podczas studiów pracowała w szpitalu psychiatrycznym, później jako dziennikarka w prasie codziennej. Zadebiutowała w 1986 roku zbiorem opowiadań „Det finns ett hål i verkligheten” (wydawnictwo Albert Bonnier). Łącznie opublikowała osiem powieści, które tłumaczone były w 22 krajach m.in. w Niemczech, Grecji, Norwegii, Włoszech, Holandii, Danii, Egipcie i Polsce. Powieść „Värddjuret” w 1995 roku została nominowana do nagrody Augustpriset. „Plaża muszli” z 1998 roku stała się w Szwecji bestsellerem. Autorka ma męża i dwójkę dzieci (dorosłe).