Hardcorowi bibliotekarze z Timbuktu

Autor: Joshua Hammer

 

Powieść wielowymiarowa. Historia ocalonych ksiąg z Timbuktu i Afryki Wschodniej. Główny bohater Abdel Kader Haidara od dzieciństwa otaczał się kulturą, muzyką, literaturą, nie tylko czytał ją, ale i zgłębiał. Uważał, że to nasz obowiązek strzec i chronić dziedzictwo narodowe. Właściwie całe swoje życie poświęcił na ochronę manuskryptów. Po śmierci ojca przejmuje opiekę nad gromadzonymi starożytnymi księgami i jednocześnie podejmuje pracę w Instytucie Ahmeda Baby, w którym przez 15 kolejnych lat zostaje „poszukiwaczem” książek na terenie całego kraju. Przemierza go wzdłuż i wszerz, gdzie tylko może dotrzeć żeby tylko ochronić i odzyskać rękopisy, a te są pochowane przez mieszkańców w różnych miejscach.
Łącznie udaje się Abdelowi ochronić 377 tysięcy starożytnych ksiąg.
Największe dzieła literatury średniowiecznej trafiają do Timbuktu, do dwóch bibliotek – do Instytut Ahmeda Baby i do Biblioteki Pamięci Mammy Haidary, utworzonej przez samego Abdela  (dzięki pomocy finansowej różnych wpływowych ludzi).
W tym samym czasie w kraju władzę przejmują islamiści wprowadzając dyktaturę. Na początku Haidara jest spokojny, pracuje jak dotychczas, nie niepokojony przez nikogo. Nadal jeździ po kraju w poszukiwaniu cennych ksiąg. Jednakże islamiści mszcząc się za swoje niepowodzenia w pewnym momencie zwracają uwagę na biblioteki i ich zawartość.  I na to Abdel jest również przygotowany. Postanawia, wraz ze swoim siostrzeńcem Mohhamed Tour oraz innymi wtajemniczonymi osobami, wywieźć i uratować tyle rękopisów ile się da. Wspólnymi siłami udało im się uratować aż 377 tysięcy manuskryptów. Podróże te były bardzo niebezpieczne, odbywały się drogą lądową i wodną, trwały od kilkunastu do kilkudziesięciu dni. Wszystko to odbywało się pod czujnym okiem bojowników, malijskich żołnierzy, dżihadystów  ale jednak się udało. Dzięki ich zaangażowaniu, sprytowi i szczęściu nikomu nic się nie stało, a księgi te zostały przechowane w bezpiecznym miejscu.
Książka łączy w sobie elementy reportażu, thrillera politycznego i powieści obyczajowej. Autor przedstawił jak powstawało Państwo Islamskie, jak rodziło się ich bogactwo, jak werbowali ludzi i rośli w siłę. Naprawdę interesująca książka. Warto przeczytać nawet z tego względu żeby poznać historię ludzi, którzy przechytrzyli terrorystów z Al-Kaidy.

 

Joshua Hammer -  urodził się w 1957 roku, amerykański dziennikarz i reporter. Od 2006 roku niezależny korespondent zagraniczny z siedzibą w Berlinie.  Kierował redakcjami „Newsweeka” m.in. w Los Angeles, Berlinie, Nairobi, Ameryce Południowej, Jerozolimie. Jego artykuły ukazały się  w „The New York Review of Books”. „The New Yorker”, „Smithsonian”. W 2001 roku razem z fotografem Garym Knightem zostali uprowadzeni  w Strefie Gazy. Finalista National Magazine Award w reportażu w 2003 roku, a nagrodę otrzymał za pisanie o kryzysie eboli w Afryce Zachodniej w 2016 roku. Obecnie mieszka w Berlinie. „Hardcorowi bibliotekarze z Timbuktu” to jego czwarta książka.