Lokatorka

Autor: J P Delaney

 

Od paru miesięcy przymierzałam się żeby ją przeczytać, aż w końcu nadarzyła się okazja w naszym klubie. Po pierwsze - powieść, która przyciąga okładką prostą, ale też niepokojącą, po drugie - interesujący tytuł sugerujący bohaterkę, która będzie musiała zmierzyć się z czymś niewyjaśnionym, po trzecie -  jeden z bardzo popularnych autorów stwierdził, że jest „olśniewająca” (Lee Child), po czwarte – polecana przez wielu czytelników i youtuberów książkowych więc czemu nie.
Poznajemy dwie bohaterki: Emmę i Jane oraz ekscentrycznego milionera Edwarda, od którego wynajmują dom przy Folgate Street 1. Nie byłoby w tym nic dziwnego, ale dom jest sam w sobie przedziwny, czysty, minimalistyczny, sterylny i naszpikowany czujnikami, a działający za pomocą opaski z wbudowanym chipem (sprawdzającymi nawet nasze samopoczucie). Emma i Jane wynajmują dom, ale w różnym czasie, bowiem Emma to wcześniejsza lokatorka, która zginęła w niewyjaśniony sposób. Oczywiście, w aktach policyjnych wyszczególnione jest jako nieszczęśliwy wypadek, ale Jane, jako ta druga lokatorka, bardziej wścibska i twardo stąpająca po ziemi, postanawia trochę powęszyć w tej sprawie. Oprócz miejsca zamieszkania łączy je również romans z milionerem. Czy nie za dużo przypadków ? Z początku Jane podchodzi do tych podejrzeń z dystansem, ale gdy wszyscy wokół, sąsiedzi, były partner Emmy, zaczynają dostrzegać jej podobieństwo do byłej lokatorki to już zaczyna niepokoić. Tym bardziej, że dom wszystko widzi, obserwuje każdy krok dziewczyny. Zna jej przeszłość, dramatyczne przeżycia, upodobania, znajomych, rodzinę  i nie tylko. To już zaczyna być przerażające. Edwardowi nie podoba się to, że Jane zadaje za dużo pytań i węszy w przeszłości. Nie wiadomo komu wierzyć. Sprawy Jane komplikuje dodatkowo ciąża. Czy Edward nadaje się na ojca, czy regulamin domu pozwala na to żeby przebywało w nim dziecko. Podejrzenia potęguje również dziwna i nagła troska Simone'a, który wie kiedy się zjawić, dodatkowo zna dom,a to już jest trochę przerażające. No cóż...zakończenie pozostawiamy Państwu.
Jedyne co mogę napisać to, że książka spodobała się klubowiczom. Wciągająca i zaskakująca.  Cały czas trzyma w napięciu, nie pozwala odłożyć się nawet na minutkę. Mamy nadzieję, że w niedługim czasie zostanie zekranizowana.

 

JP Delaney, Anthony Capella - to pseudonimy brytyjskiego pisarza, który publikuje również pod prawdziwym nazwiskiem Tony Strong. Książki jego autorstwa odniosły niesamowity sukces literacki. Pod nazwiskiem JP Delaney ukazała się w Polsce powieść pod tytułem „Lokatorka” – niesamowicie wciągający thriller psychologiczny, który podbił listy bestsellerów w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.
JP Delaney urodził się w 1962 roku w Ugandzie, dorastał i wychowywał się w Wielkiej Brytanii. Absolwent filologii angielskiej na St Peter’s College, Uniwersytecie Oksfordzkim. Po odebraniu dyplomu zaczął pracować jako copywriter w agencji reklamowej Ogilvy and Mather. Podczas wieloletniej pracy w agencji Delaney stworzył ponad trzydzieści reklam telewizyjnych, w tym wiele nagradzanych i wyróżnianych kampanii reklamowych, takich jak „You’re amazing” dla firmy BUPA, reklamy American Express oraz nagrodzona BAFTĄ kampania społeczna „Sounds”, dotycząca odurzania się przez dzieci wziewnymi środkami narkotycznymi, jak rozpuszczalniki i kleje – była to jedna z niewielu kampanii społecznych dotycząca używania narkotyków, które miały wymierne rezultaty.
Drugą drogą zawodową, na której JP Delaney również odniósł niemały sukces, było dziennikarstwo kulinarne. Przez wiele lat odbywał podróże w poszukiwaniu doznań smakowych, podczas których współpracował z Jamiem Olliverem oraz Niallem Downingiem – w tym czasie jego artykuły pojawiały się między innymi w sekcji podróżniczej gazety „The Sunday Times”. Krajem, który w szczególności pokochał JP Delaney, są Włochy, do których często powraca podczas swoich licznych podróży.
Autor pod pseudonimem Anthony Capella napisał sporo powieści obyczajowych (np. „Lody dla królowej”, „Ulotny urok kawy”), natomiast piszący jako Tony Strong zadebiutował jako autor thrillerów psychologicznych (np. „The Poison Tree” oraz „Tell Me Lies”). Jako JP Delaney zadebiutował w 2017 roku właśnie powieścią „Lokatorka”, która od razu ustała się bestsellerem, zaczęto również pracować nad jej ekranizacją. JP Delaney pracuje już nas kolejnymi książkami, które mają ukazać się w kolejnych latach.