Zaćmienie

Autor: Agnieszka Wolny-Hamkało

Książka smutna, lekka, groteskowa, odważna, taka słodko-gorzka. Trudno ją określić jednym słowem. Czytając różne recenzje spodziewałam się czegoś innego. Mamy tu główną bohaterkę Ewę Skalską, singielkę, w nieokreślonym wieku, ale możemy śmiało stwierdzić 30 +. Ewa porzuciła pracę w policji i została poszukiwaczką historii ludzkich, tzn. pracuje w wydawnictwie Ósmy Cud Świata u braci Casado, co już stanowi interesujący i nieco przewrotny wątek. W poszukiwaniu różnych historii jeździ po kraju, od morza po góry i szuka, węszy, wdycha ludzkie dramaty, pokręcone życiorysy. Każda historia jest inna, bez zakończenia.
Sama bohaterka jest osobą otwartą na nowe znajomości i przeżycia, ale też chaotyczną, pełną komplikacji w życiu osobistym, natomiast na co dzień lubiącą porządek, estetykę, nie lubiącą otaczać się zbędnymi rupieciami i bibelotami.   Atmosferę tajemniczości, schyłku epoki, a może oczekiwanie na coś nowego, jakieś zmiany, wprowadza także tytułowe zaćmienie, na które wszyscy czekają z niecierpliwością i nie wiedzą czego się spodziewać. Ewa obserwuje ich zachowanie, schodzi do podziemi w poszukiwaniu wrażeń i bierze udział w konkursie „Szansa na bursztyn” (spotkanie z popularną niegdyś piosenkarką Anną J.), wyjeżdża do lasu na surwiwal żeby przejść swoistą inicjację (Paweł, szalony antropolog wprowadza ją w świat gier fabularnych), w końcu znajduje się w stolicy na pewnym wieczorku poetyckim ze znanym aktorem filmów sensacyjnych Arnoldem Schwarzenneggerem. Sytuacje niespotykane, wręcz absurdalne. Naprawdę nie wiem co o niej myśleć, mętlik w głowie.
Jednakże Klubowicze stwierdzili jednogłośnie, że powieść nie spełniła ich oczekiwań, jest zagmatwana i skomplikowana. Nie zachwyciła ich ani treść, ani okładka.


Agnieszka Wolny-Hamkało – pisarka, poetka, krytyk literacki, publicystka urodziła się w 1979 roku we Wrocławiu. Współpracuje z „Gazetą Wyborczą”, „Przekrojem”, „Bluszczem”, „Przeglądem”, portalem Polskiego Radia. Prowadziła programy poświęcone książkom w TVP1 (Hurtownia książek, 2009-2011) i TVP Kultura.
W 2008 roku była przewodniczącą jury w XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina.  Autorka performance, wystawianych m.in. w CSW, łódzkiej galerii Manhattan, wrocławskiej galerii Entropia czy bydgoskim „Mózgu”. Wicenaczelna literackiego magazynu „Chimera”, członkini zespołu programowego Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania, redaktorka Laboratorium Opowieści.
Autorka książek poetyckich m.in.: „Mocno poszukiwana” (1999 r.), „Lonty” (2001 r.), „Gospel” (2004 r.), „Panama smile” (2017 r.); książek dla dzieci: „Nochal czarodziej” (2007 r.), „Rzecz o tym, jak paw wpadł w staw” (2011 r.);  współautorka antologii opowiadań „Projekt mężczyzna” (2009 r.), „ORWO” (2011 r.) i „Siedem grzechów głównych” (2012 r.). Jej teksty były tłumaczone na dziewięć języków m.in. chiński, serbski i hiszpański.
Autorka w 2008 r. była nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia; w 2009 r. - nominowana do nagrody kulturalnej Gazety Wyborczej wARTo; laureatka konkursu im. Stowarzyszenia Pisarzy Polskich za tom „Lonty”; pisarka nominowana do nagrody mediów publicznych Cogito za tom „Spamy miłosne”. Mieszka we Wrocławiu z mężem Marcinem, polskim poetą i krytykiem literackim.