Perfidia

Autor: James Ellroy

Powieść trudna, specyficzna. Akcja rozgrywa w grudniu 1941 r., tuż przed atakiem Japonii na Pearl Harbor. Najpierw mamy tu skok na lokalną drogerię, a potem zabójstwo japońskiej rodziny Watanabe - rodziców i dwójki dorastających dzieci, których ciała wyglądają tak, jakby popełnili rytualne seppuku. Makabryczne zabójstwo ściąga na miejsce cztery osoby : 21-letnią Kay Lake, atrakcyjną narzeczoną policjanta Lee Blancharda (który pomógł jej pozbyć się jej wcześniejszego partnera, dilera i perkusistę jazzowego); Williama H. Parkera -  kapitana wydziału policji w Los Angeles, alkoholika, antykomunistę, marzącego o awansie, skłóconego z sierżantem Dudley’em Smithem; owego 36-letniego Dudleya Smitha – irlandzkiego imigranta, dawnego żołnierza IRA (ulubiona postać Ellroya: „Był wysoki i wysportowany. Miał małe, brązowe oczy. Jego miękki akcent wprowadzał w błąd podejrzanych. Błąd prowadził zwykle do komory gazowej"), romansującego z aktorką Bette Davis, a przy tym dążącego do tego, by jak najwięcej ugrać na wojnie; ostatni to Hideo Ashida – policjant chemik, jedyny Japończyk pracujący w wydziale policji LA, analityczny i praktyczny.
To właśnie dzięki ich spojrzeniu poznajemy przebieg wydarzeń, a także łączące ich relacje.
Nie brak tu hipokryzji, obłudy. Każdy chce czerpać jak największe korzyści dla siebie. Parker chce zostać szefem policji i wykorzystuje do tego młodą nowicjuszkę Kay Lake, posyłając ją jako szpiega do środowiska hollywoodzkich komunistów.
Wojna w ludziach budzi najgorsze instynkty, chaos, chciwość, przestępczość, agresję, rasizm, który spotkał Amerykanów Japońskiego pochodzenia oraz rdzennych Japończyków, Afroamerykanów, Żydów oraz imigrantów z Chin, Meksyku, a wszystko to pod płaszczykiem patriotyzmu. Dotyczy to osób prywatnych, instytucji państwowych, policji i wojska. Los Angeles przedstawione jest jako miasto grzechu i czystego zła. Pokazanie mrocznego społeczeństwa bez jakichkolwiek hamulców moralnych. Istne piekło na ziemi.
Książka dla większości klubowiczów ciężka w odbiorze, bardzo pesymistyczna, chaotyczna. Ponadto mnogość faktów, skomplikowane wątki nie pozwalają skupić się na treści. „Perfidia” to powieść skomplikowana, naszpikowana zależnościami, niuansami, niedomówieniami. Pełna intryg i błędnych tropów. Nic nie jest jasne do końca.  Jednogłośnie stwierdziliśmy, że jest to powieść dla wyrobionego czytelnika.

 

James Ellroy - właśc. Lee Earle Ellroy, amerykański pisarz urodzony 4 marca 1948 roku. Jako 10-latek stracił matkę (pielęgniarka Genevie Hilliker Ellroy została zamordowana w 1958 r., sprawcy nigdy nie schwytano). W latach 90.tych pisarz spróbował przeprowadzić prywatne śledztwo korzystając z pomocy pewnego policjanta i rozwiązać zbrodnię. Swoje wyniki opisał w 1996 roku w „My Dark Places”.  Dziesięcioletni James trafił pod opiekę do ojca (rozwiedzionego z matką). To właśnie od niego otrzymał książkę Jacka Webba „Odznaka” (1958 r.) o policji w LA.  Odtąd zaczął interesować się pracą w policji.
W wieku 18 lat stracił też ojca. Zaczął nadużywać alkoholu i uzależnił się od benzedryny, sypiał w parkach, kradł i włamywał się do opuszczonych domów. Został złapany. Spędził jakiś czas w areszcie. Dzięki pracy nosiciela kijów golfowych  oraz pisaniu wydźwignął się z nałogu. Jego pierwsza powieść ukazała się  w 1981 roku. W 1995 roku przeprowadził się z Los Angeles do Kansas City.
Autor powieści kryminalnych, które stały się światowymi bestsellerami i według których nakręcono już sześć filmów fabularnych np. „Tajemnice Los Angeles” (1997 r.) i „Czarna Dalia” (2006 r., na faktach, w 1947 roku została znaleziona martwa na przedmieściach LA prostytutka Betty Short). W planach są ekranizacje trzech kolejnych powieści.
James Ellroy to meloman. Za największego geniusza uważa Bethovena. „Jeden z największych współczesnych pisarzy kryminalnych, a także prowokator, skandalista i ekspert od prania amerykańskich brudów” (Jacek Szczerba, Gazeta Wyborcza z 6.10.2015 r.).