Błąd w zeznaniach

Autor: Sophie Hannah

Senne miasteczko Spilling, w którym sąsiedzi wiedzą o sobie wszystko. To właśnie tu mieszka znany i bardzo nielubiany kontrowersyjny publicysta i autor felietonów Damon Blundy z niezbyt atrakcyjną żoną.
Mieszka tu także czterdziestodwuletnia  Nicki Clements z rodziną, przykładna żona i matka, notoryczna kłamczucha, czasami korespondująca w sieci z nieznanymi mężczyznami.
Pewnego dnia policja otrzymuje wezwanie do jednego z domów, w którym znaleziono zwłoki...Damona.
Co łączy tych dwoje ludzi? Dlaczego dziwnym trafem to akurat Nicki znalazła się w dniu morderstwa na tej samej ulicy, przy której mieszka Blundy? Dlaczego to jej komentarze znajdują się pod każdym felietonem Bundy'ego? Na te pytania i inne nieścisłości próbuje odpowiedzieć policja.
Fabuła powieści jest zawiła, pełna niedomówień i zagadek. Nie ma oczywistego rozwiązania kto zabił i dlaczego. Jest wiele niejasnych sytuacji, które należy wyjaśnić. Akcja rozwija się dynamicznie.
Nie jest to typowy kryminał, bowiem od początku powieść jest zawiła. Łączy w sobie tez elementy psychologiczne, bo zastanawiamy się dlaczego Nicki kłamie, dlaczego ukrywa pewne tajemnice przed kochającym mężem, dlaczego unika policjantów. Co się wydarzyło w jej życiu, że uciekła z tętniącego życiem Londynu, oczywiście zmuszając do tego swoją rodzinę.
Warto też zwrócić uwagę na media i Internet. Książka jakby przestrzega przed tym co wrzucamy do sieci i nawet po usunięciu tego z jakiegoś profilu, portalu to nie usuwamy tego całkowicie. Należy o tym pamiętać prze wrzucaniem jakiejkolwiek informacji.

 

Sophie Hannah – brytyjska poetka i autorka książek dla dzieci i dorosłych, urodziła się w 1971 roku w Manchesterze. Autorka serii kryminałów psychologicznych publikowanych w 27 krajach. Absolwentka University of Manchester. Debiutowała tomikiem poezji pt. „Hero i Girl Next Door” w wieku 24 lat. Od 1997 do 1999 roku była stypendystką Commoner w Creative Arts w Trinity College Cambridge, a od 1999 do 2001 roku była pracownikiem naukowym w Wolfson College Oxford. Pierwsza powieść autorki pt. „Twarzyczka” ukazała się 2006 r. Kolejne jej powieści to : „Przemów i przeżyj” (2007 r.), „Na ratunek” (2008 r.), „Druga połowa żyje dalej” (2009 r.), „Powiedz prawdę” (2010 r.), „Zabójcze marzenia” (2011 r.), „Trauma” (2012 r.), „Chór sierot” (2013 r.), „Niewygodna prawda” (2013 r.), „Błąd w zeznaniach” (2014 r.),  „Inicjały zbrodni. Agatha Christie” (2014 r., książka stanowi kolejną powieść z cyklu przygód Herkulesa Poirot; powstała przy poparciu i autoryzacji spadkobierców Christie).
Obecnie mieszka z mężem i dwójką dzieci w Cambridge.